Na co byste se měli na pohovoru zeptat vy?

10.11.2019

Hledáte si novou práci, poctivě se připravujete na každý pohovor, studujete webové stránky firmy a cítíte se připraveni na cokoliv. Pohovor probíhá dobře až do chvíle, kdy se vás personalista zeptá, jestli se na něco chcete zeptat i vy. A vy najednou v hlavě prázdno a jediné otázky, které vám naskakují, jsou ohledně dřívějšího odchodu z práce nebo dovolené. V našem článku vám poradíme, na co se na pohovoru můžete zeptat vy. 

Docela častou otázkou je, jak vypadá typický den pracovníka na nabízené pozici. Zkuste k této otázce přidat ještě i jiné. Zeptejte se třeba, co aktuálně lidé ve vašem potenciálním týmu řeší a jak by jim nový člen mohl pomoci. Také se můžete zaměřit na časové úseky a zeptat se, co byste měl jako nováček zvládnout během prvního měsíce, tří měsíců nebo půl roku. Personalista tak musí odkrýt vývoj, kterým pozice bude procházet nebo případné školení, kurzy a další benefity, které vám může po zaučení nabídnout. Pro většinu lidé je stěžejní firemní kolektiv, chtějí se v práci cítit dobře a chtějí pracovat se stejně naladěnými lidmi. Proto je určitě na místě se zeptat, kdo bude váš nejbližší spolupracovník a jestli vám personalista může povědět něco o něm.

V současné době se firmy o pracovníky jen perou a předhání se, kdo nabídne lepší benefity. Další vaše otázky můžete proto klidně nasměrovat k tomuto tématu a zeptat se třeba na možnost vzdělávání a kurzů, teambuildingů nebo možnost homeoffice a práce v zahraničí. Nebojte se konfrontovat přímo personalistu a zeptat se ho, co právě on oceňuje na firmě a co se mu na ní nejvíce líbí.

Pokud vás více zajímá vznik firmy a jeho vedení, klidně se zeptejte. Co třeba personalista považuje za největší firemní úspěch nebo jak si firma stojí ve srovnání s konkurencí. Jaké jsou firemní hodnoty, co je pro zaměstnance nejdůležitější a co naopak moc neřeší?

A na co se naopak neptat? Vynechejte osobní otázky a snažte se ptát na otázky, které budou o rozličných tématech. Pokud se už potřetí za sebou budete ptát na něco ohledně dovolené, nemusí to působit dobře.

Na co jste se na pohovoru zeptali vy?