Co se stane, když nedodržíte výpovědní lhůtu?

14.06.2020

V současné práci už nejste spokojená a začínáte projíždět stránky s nabídkami práce. Přejdete přes všechna kola pohovorů, a nakonec obdržíte pracovní nabídku. V nové práci by vás ale potřebovali co nejdřív a vy byste taky ráda co nejrychleji nastoupila do nové práce, která splňuje všechna vaše očekávání. Ale jak to vyřešit ve stávající práci? Co se stane, pokud člověk nedodrží dvouměsíční výpovědní lhůtu?

Všechno záleží na domluvě. Pokud zaměstnanec chce odejít ze zaměstnání dříve než za dva měsíce, vždycky může zkusit zajít za nadřízeným a pokusit se domluvit na dřívějším termínu odchodu. Může se ale stát, že šéf nebude z jakéhokoliv důvodu nakloněný dohodě a zaměstnanec tudíž musí dodržet výpovědní lhůtu.

Pokud by vás napadlo, že řešením, jak obejít výpovědní lhůtu, je přestat chodit do práce, nedělejte to, zaděláváte si na problémy. Když se totiž v práci už neukážete, zaměstnavatel vám může okamžitě zrušit pracovní poměr, což se může odrazit v pracovním posudku, který uvidí jak nový zaměstnavatel, tak vám posudek může zkomplikovat situaci i na úřadu práce.

Brzký odchod ze zaměstnání se vám může i dost prodražit, jelikož zaměstnanec podle zákona odpovídá za škodu, kterou způsobil zaviněným porušením pracovních povinností. Jedná se především o ty situace, kdy zaměstnanec bez omluvy nedorazí do práce a v důsledku toho nemůže zaměstnavatel dokončit určitou zakázku. Smluvní pokutu pak může zaměstnavatel vymáhat po vás, pokud jasně prokáže příčinnou souvislost.

V ohrožení je i vaše dovolená. Obecně platí, že zaměstnavatel musí nevyčerpanou dovolenou při konci pracovního poměru zaměstnanci vyplatit. Jednostranným skončením by se zaměstnanec mohl o tuto výhodu částečně připravit.

Rada na závěr? Buďte transparentní a féroví k oběma stranám - jak k současnému zaměstnavateli, tak k tomu novému. Snažte se kolize a konflikty řešit s klidem a navrhněte odchod z práce formou dohody.