Co vám rok 2020 přinese?

02.01.2020

Možná patříte mezi lidi, kteří ponechávají volnou ruku šťastné náhodě. Nebo naopak plánujete každý svůj krok. Jak si nenásilně vytvořit cíle pro následující rok? Spojte oba tyto principy v jeden. 

Představte si, kam chcete v roce 2020 dojít. Sněte, ale držte se nohama na zemi.

Svoje představy zhmotníte tím, že pro ně začnete něco dělat. Pěkně pomaličku. Den po dni. Extrémní změny nesvědčí každému. Postupná změna bývá trvanlivější. Svůj cíl si můžete napsat do deníku, udělat si tzv. vision board (výkres/záznam, kde pomocí obrázků a výstřižků vyjádříte svoji náladu a záměr) nebo si dopřejte vycházku na čerstvém vzduchu.

Pravdou je, že dobrý nápad přichází i při zcela běžné činnosti jako je nakupování pro rodinu nebo žehlední košil. Mějte po ruce tužku a papír. Svůj nápad si zapište, ať ho nezapomenete. Pokud je vaším přáním třeba digitální dieta, jste na správné cestě. Pokud vám stačí elektronická vizualizace cíle, udělejte to podle sebe. Je to vaše volba. Zkuste si také představit jednotlivé kroky, které k vašemu cíli povedou.

Jaké je vaše předsevzetí? Neomezujte se na dietu

Přední žebríčky toho, co si přejete, plní štíhlá linie a přání mít ve svých životech méně stresu. Spíše, než nad dietou, se zamyslete nad množstvím a kvalitou přijímané stravy. Máte dostatek vitamínů a minerálů? Jste ochotni začít den šálkem zeleného nebo bylinkového čaje? Podle specialistky na zdravotní prevenci a výživu, Margit Slimákové, je zásadní respektovat svoje tělo a potřeby.

Zkuste filtrovat ze svého života a okolí také situace, které vám působí emocionální zátěž. Zajímejte se o druhé, ale nekazte si u toho svoji náladu. Soustřeďte se na svoje kroky k realizaci svého předsevztetí. Je-li vaším cílem nějaká nová dovednost nebo znalost, představte si, kolik času k dosažení svého záměru jste ochotni věnovat. Omezíte čas na sociálních sítích, rozdáte spravedlivěji domácí práce mezi členy rodiny? Pokud vy neznáte svoje hranice, druzí je respektovat nemusí.

Nenechejte se odradit ostatními

Ať už chcete změnit zaměstnání, zkusit podnikat na rodičovské dovolené nebo se začít potápět, zvažte vše sami za sebe. Vyhledejte si potřebné informace, poraďte se, setkávejte se s novými lidmi. Je samozřejmě snažší mít podporu v rodině a blízkém okolí ihned, pokud jste ale věční snílci, možná vaše okolí potřebuje jen hmatatelný důkaz, že to tentokrát myslíte vážně. Dejte jim ho. Podělte se o svůj strach a únavu. Překonejte se také tím, že se pustíte i věcí, které jsou mimo vaši zónu komfortu. Stačí jedna maličkost každý den. Budujte svoji sebeúctu stejně jako se snažíte dělat jednotlivé kroky k dosažení vašeho cíle.

Sněte také, jestliže jste chronicky nemocní nebo pečujete o někoho z rodiny. Ikdyž vám možná bude trvat splnění vašeho snu déle a cesta bude klikatější, neodevzdávejte svůj záměr. Zkuste najít podporu v lidech, kteří žijí podobně. Sdílejte svoje drobné úspěchy a neúspěchy na vaší cestě s ostatními.

Ať vás na vaší cestě rokem 2020 provází štěstí!