Dává si personalista načas s odpovědí?

08.05.2019

"Nejsou lidi, práci najdeš bez problémů". Poznáváte tuto větu, zatímco rozesíláte životopisy na všechny světové strany? A když už se Vám konečně poštěstí a jste pozváni na pohovor, čekáte na vyjádření jako na Boží smilování? Zde je pár tipů, jak jít Vašemu pracovnímu "štěstíčku" naproti. 

V průměru trvá 14 dnů než se personalista prolouská životopisy. 

Může se stát, že na jednu pozici se vás bude hlásit i několik desítek uchazečů. Všichni známe ten nepříjemný pocit rozesílat životopisy a nedostávat žádnou zpětnou vazbu. 

Dejte však personalistům čas. Pokud však po dvou týdnech nemáte žádnou reakci - žhavte dráty a volejte. Nejlépe v úterý, středu a čtvrtek mezi 9:00 a 14:00! 

Nikdo se na vás nemůže zlobit za to, že se staráte o svou budoucnost, prostě řekněte, že voláte ohledně pozice XY (čtěte: Váš dream job) a zdali obdrželi Váš životopis. Také není ostuda se zeptat, kdy se k němu dostanou a kdy můžete čekat vyjádření, popřípadě zda můžete udělat něco dalšího, čím byste kola rozpohybovali. Hlavně - žádná arogance a podlézání!

Jaké jsou nejčastější důvody, proč nám náboráři neodpovídají? 

Zasíláte-li životopis do menší firmy, je velmi pravděpodobné, že nábor má na starosti přímo majitel nebo jeho pravá ruka - asistentka. A pokud je ve firmě personalista, má toho na "hrbu" požehnaně. Neozvou-li se Vám obratem, neznamená to, že Vámi pohrdají - zkrátka toho mají prostě jen plné kecky. Druhým důvodem, proč nejspíš čekáte na odpověď, může být něco zcela prostšího, a to je, že Vám na požadované místo prostě jen chybí dostatečná praxe. Jistě, nemusíte splňovat požadavky inzerátu na 100 %, dejte však pozor, abyste se nepřecenili. Pokud totiž pracujete 10 let na pozici svářeče, nebudete zřejmě úplně vhodným kandidátem na zdravotní sestřičku :). A pokud personalista narazí na 10 takových životopisů po sobě, je pochopitelné, že neodešle Vámi tolik očekávané vyjádření.

Pokud hledáte novou výzvu a budete zasílat životopisy na Váš dream job, držíme Vám palce a přejeme hodně štěstí!