Home office - kdy může fungovat?

09.12.2019

Home office neboli domácí kancelář je čím dál častěji nabízený firemní benefit a v některých oborech (například v IT) se stal očekávaným standardem. Pracovník nemusí docházet na pracoviště a může si větší nebo menší část své pracovní doby odpracovat z domova nebo klidně z kavárny. Za jakých podmínek může tento systém fungovat? 

Home office poskytuje velkou úsporu času - zaměstnanec nemusí plýtvat svůj čas dojížděním a pracovat může klidně v pyžamu. Částečná práce z domova může být výhodná pro studenty nebo maminky na mateřské dovolené, jelikož si práci můžou rozplánovat podle sebe a svého dalšího programu.

Ale home office není pro každého. Práce z domova vyžaduje silnou disciplínu a schopnost rozplánovat si svůj čas a pracovní povinnosti. Někoho může doma lákat televize nebo možnost úklidu během pracovní doby. Tak by ale home office fungovat neměl. Dvěma základními předpoklady pro úspěšný home office jsou důvěra a flexibilita. Vy jako zaměstnanec si flexibilně můžete naplánovat svou práci a na oplátku vám šéf důvěřuje, že skutečně budete pracovat a budete se plnohodnotně podílet na dosažení určených cílů. Pilířem úspěšného home officu je také otevřená a včasná komunikace, kdy nadřízenému s předstihem nahlásíte svůj záměr zůstat doma a nepošlete email o své nepřítomnosti až uprostřed dne. Někomu také home office nemusí vyhovovat z důvodu, že má rád společnost a s týmem rád tráví čas. Potom je nutné si nastavit, kolik dní práce z domova je pro něj maximum, nebo začít využívat co-workingová centra nebo kavárny.

A jak často zaměstnanci využívají home office? Je jasné, že u některých pozic nebude možnost práce z domu možná nikdy - prodavačka bude jen těžko pomáhat zákazníkům vybrat správné zboží z pohodlí domova. Podle průzkumu firmy LMC, která se ptala tisícovky Čechů, dvacet procent z nich má od nadřízeného povoleno občas pracovat z domova. Více než půlka oslovených si může brát home office kdykoliv, práci z domova si plánují podle potřeb a také po domluvě s kolegy. Z průzkumu vyplynulo, že home office nejčastěji využívají vysokoškolsky vzdělaní lidé ve věku 25-34 let. A v jakých situacích vlastně lidé home office využívají? Například potřebují vyzvednout v určitý čas děti ze školy nebo se necítí dobře a nechtějí nakazit své kolegy v práci.

Co vy a home office, pracujete z domu rádi?