Hygiena práce z domova pro pracující rodiče

01.04.2020

Nacházíme se v situaci, kterou jsme nikdy nezažili (nouzový stav kvůli koronaviru). Mnohým se splnil sen a mohli konečně začít pracovat z domova. Tuto situaci si však většina z nás nevybrala, a proto můžeme mít větší sklon podléhat obavám. Spouštěčem může být stres z neustálé přítomnosti členů rodiny, nedostatek podnětů zvnějšku, nefungující technika nebo jiné nečekané starosti. Jak se vyrovnat s novou situací, efektivně pracovat, když k tomu pečujete o děti a musíte podporovat i jejich studijní cíle a řešit jejich smutky z odloučení od kamarádů a obavy z toho, co bude poté? Jak dokončovat pracovní úkoly s hladovou rotou za zády? 

I děti potřebují čas, aby si zvykly, že rodiče jsou sice doma, ale potřebují klid na práci. 

STEREOTYP POMŮŽE

Nouzový stav není dovolená. Důležité je udržet si běžné rituály, ráno vzbudit děti včas, obléknout se, upravit a připravit si rozvrh činností na dopolední hodiny a promyslet logistiku domácnosti (pošta, lékárna, nákupy, opravy, aj.). Je nutné být transparentní a umět si v rodinném týmu rozdat role a práci. A měnit priority dle situace (dítě si třeba nemusí umět poradit s nefungujícím studijním programem nebo toho mladšího sekne kočka do ruky a je nutné přerušit stav flow a ošetřit zranění). Jeden z rodičů by se měl menším dětem vždy věnovat a nechat si čas mluvit s těmi odrostlejšími. Je tedy nutné znát rámcový rozvrh těch nejdůležitějších událostí dne pro celou rodinu (meetingy s kolegy, virtuální výuka v určité hodiny, aj.) a den rozdělit do menších úseků, ve kterých se oba rodiče spravedlivě prostřídají, aby mohli oba splnit svoje cíle. A zbyl také čas se věnovat odpočinkovým činnostem.

KOMUNIKACE A PLÁNOVÁNÍ PRÁCE

Buďte v pravidelném kontaktu se svými kolegy. Výsledky práce průběžně ověřujte a hledejte optimální způsoby, jak si předávat veškeré relevantní informace. Jste-li ve vedoucí roli, je vaší prioritou uchovat váš tým v chodu s minimálním napětí. 

Další tipy, jak se sladit při práci s kolegy najdete zde.

Počítejte však s tím, že ne všechno se bude dařit nastavit. a že to budou nervy.  Pocity jako stres, depka nebo naštvání jsou v aktuální situaci úplně běžné, tak nebuďte naštvaní ještě sami na sebe, že nejste tak v klidu, jak byste potřebovali. Jste lidé a ne roboti. 

Někdy je lepší si přiznat, že to za nic nestojí a nevyčítat si, že nemáte všechno pod kontrolou, nebo nejste tak produktivní, jak jste zvyklí. 

Je toho na vás moc? 

Spojte se s někým, kdo vás vyslechne,. Máte-li dobré vztahy se šéfem, svěřte se jemu. Umožňuje-li vám to zaměstnavatel, spojte se s někým, kdo se ve vaší firmě stará o zaměstnance a o to, aby jim bylo dobře. Domluvte si koučovací schůzku. Dobrý kouč je schopný vás nejen trpělivě vyslechnout, ale ukázat vám i cestu, jak se zorientovat v aktuální situaci a čelit nových výzvám a strachům. Více o koučování zde..

Máte-li fungující internetové připojení, je z poloviny vyhráno. Skoro nic vám nebrání se věnovat vaší práci.

Máte strach z nepořádku? Zkuste Zoom meetingy s možností nastavit virtuální pozadí. Pro kratší domluvy stačí Whatsapp nebo Slack.

Kam začlenit osobní agendy?

Nechejte si prostor také na hovory a emaily spojené s rodinou (lékařské prohlídky, bankovní převody, komunikace se školou). Tyto úkony by vám ale neměly zasahovat do "hlavní" pracovní doby. Je užitečné si pohlídat čas, který věnujete sociálním médiím. Samozřejmě se můžete vymluvit, že třeba pilujete češtinu v Pravopisné posilovně nebo v Pravopisné záchrance... 

A CO DĚTI A RODINA?

Jednou za den kontrolujte výstupy školní práce, zápisky, pracovní listy, sešity i u těch starších. Zkuste se nehroutit z množství úkolů, spíše se seznamte s metodikou práce jednotlivých učitelů. Ty v jejich činnosti podpořte. Tato situace je pro ně také nová. Většina chce jen vykonat svoji práci. Sledujte témata, která řeší školáci a nabízejte jim filmy a videa, které nějak s oním tématem souvisí. Můžete vybírat z řady TED videí pro děti nebo se inspirujte Khanovou akademií. Menším nabízejte i jinou aktivitu, než televizní obrazovku. Zkuste je přibrat k vaření, cvičte s nimi (jógu, posilujte, protahujte, tančete) a vyrábějte (cokoliv). Zajděte s nimi na virtuální prohlídku zoo nebo "do muzea". 

Nezapomeňte také zůstat v kontaktu s rodinou. Volejte příbuzným, pište s dětmi pohledy a dopisy.

Ukažte dětem, jak na psaní deníku a dejte jim prostor se vyjádřit po svém. Čtěte jim před spaním (i těm větším, kteří předstírají, že nemají zájem). Vyprávějte jim vtipy, zkuste s dětmi natočit video ve stylu TikToku nebo společně foťte...

Nebojte se před dětmi dělat chyby.

Vyřešením drobných zádrhelů učíte děti to nejdůležitější - jak řešit problémy. Vždy si vyhraďte pro svoje děti čas, když už můžete být vedle nich (řada jiných zaměstnanců nemá tuto možnost). 

Tipy na zábavu pro děti, které už mají hotovou přípravu do školy z redakce:

Hry:

https://www.chess.com/cs/play/computer (šachy)

https://www.duelovky.cz/

https://www.superhry.cz/

Balety, vážná hudba:

https://www.tanecniaktuality.cz/tanec-z-gauce/londynsky-parizsky-nebo-moskevsky-balet-u-vas-doma-prestizni-soubory-nabizeji-behem-pandemie-zaznamy-predstaveni detaily v odkazu

https://www.vancouversymphony.ca/vso-livestream/ Vancouverský orchestr

https://www.digitalconcerthall.com/de/concert/52535 Berlínská filharmonie

https://www.youtube.com/user/royaloperahouse Královská opera

https://www.staatsoperlive.com/live Vídeňská opera, živě

Online zvířátka + videokamery online ze zoo:

https://www.zoopraha.cz/multimedia/prenos-z-udoli-slonu-zive

https://www.zoobrno.cz/prime-prenosy

https://www.zoousti.cz/nenechte-si-ujit/webove-kamery?cam=3

https://www.makov.cz/webkamera.html ptáci

https://www.youtube.com/watch?v=UsdQDFYYWEo čápi

Podcasty:

https://www.pavelsima.cz/blog/nejlepsi-podcasty přehled zajímavých

https://matematikazlocinu.cz/ doporučení z redakce

Muzea, prohlídky:

https://artsandculture.google.com/search/streetview?hl=en

https://artsandculture.google.com/search/streetview?project=streetviews

https://www.virtualczech.cz/narodnimuzeum/

https://muzeumprahy.cz/virtualni-prohlidky/

https://sbirky.ngprague.cz/

https://www.metmuseum.org/

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/domaci-karantena-jak-se-zabavit-koronavirus-zabava-tipy-rady.A200320_102016_domaci_linv

Společné koukání na filmy/seriály s přáteli:

https://www.netflixparty.com/

https://www.facebook.com/events/656666365083500/

Časopisy:

https://krajanekvesvete.cz/

https://sdetmivpraze.cz/aktualni-cislo/

Aplikace pro malé zvědavce:

https://bimiboo.com/ (vzdělávací puzzle a řazení předmětů dle velikostí)

https://apps.apple.com/us/app/nighty-night/id428492588 (uspávání zvířátek pro předškoláky)