Jak hledat přivýdělek na rodičovské dovolené?

04.11.2020

Propad v příjmu rodiny mohou některé domácnosti s příchodem dítěte pociťovat velice intenzivně. Ne každý rodič stihne (a může) našetřit dostatečnou částku, která by toto období pokryla. Důvody pro přilepšení rodinnému rozpočtu může mít navíc každá maminka (nebo tatínek) na rodičovské dovolené jiné. Jak tedy na to? Základní rada je - přemýšlejte o přivýdělku dopředu a s batoletem dotáhněte myšlenku do vítězného konce... 

Dobrý start je u zaměstnavatele

Části maminek se podaří udržet kontakt se zaměstnavatelem, od kterého na mateřskou dovolenou odcházely a pracují pro něj formou práce na dohodu (DPČ, DPP). Je to ideální most pro udržení si kontaktu s oborem. Pokud tuto možnost máte, využijte jí. Bude se vám snadněji vracet do zaměstnání. Jen je potřeba pohlídat, aby činnost, kterou na mateřské pro zaměstnavatele vykonáváte nebyla totožná s činností, ze které jste na mateřskou dovolenou odcházela. Musí jít tedy o jiný druh činnosti nebo práci pro jinou organizační složku zaměstnavatele. Pokud se rozhodnete zkrátit si rodičovskou dovolenou a vrátit ke svému zaměstnavateli, nepřijdete o rodičovský příspěvek. Jen musíte splnit podmínku řádné péče o dítě.

O možnostech hlídání dětí zde.

Změna oboru?

Péče o malého človíčka přináší rodičům nové dovednosti a kompetence. Hodně žen zkusí podnikat právě na rodičovské dovolené (z pohledu státu jde o činnost vedlejší). Můžete třeba rozvinout svoji zálibu nebo realizovat konečně jeden ze svých podnikatelských nápadů. Výhodou rodičovské dovolené je, že lze ověřit životaschopnost svého podnikatelského záměru. Je na to čas a riziko, které to nese, je o něco nižší, než jindy. Zálohu na pojištění platíte až když váš daňový základ překročí částku 78 476 Kč za rok. Řešíte-li podrobnosti podnikání na RD, můžete kontaktovat např. finanční poradnu portálu Finance.cz zde.

Jak vyhledat seriózní nabídku?

Nabídek na spolupráci je na internetu řada. Obvykle lze hledat přes filtr "brigády" na jobs.cz, portál Mavimi.cz, oborové skupiny na Facebook.com (nebo přímo pracovní nabídky tamtéž), užitečný může být i LinkedIn. Důvěryhodné nabídky můžete také získat v okruhu svých známých. Občas se totiž objeví podivné inzeráty na lepení obálek, montování hraček nebo asistenci v nekonkrétně popsaných "finančních službách". Na tyto nereagujte a zejména ne, pokud chtějí peníze za zprostředkování brigády předem. Na Modrykonik.cz čas od času hledají ambasadorky pro jednotlivé značky (placená spolupráce), což ocení maminky, které nemají problém komunikovat s dalšími, rády fotí nebo píšou recenze.

Nezapomínejte, že občas placená spolupráce může vzniknout i z dobrovolnické činnosti. Věnujte se tedy takové činnosti, která vám osobně dává smysl a má potenciál, ať už finanční nebo vám pomůže růst. Lidský potenciál se totiž nedá tak úplně vyčíslit. A to vy, maminky, dobře víte. Dostanete-li se do slepé uličky, zkuste se poradit v Aperio (právní a psychologický poradna pro rodiče)