Jak je to s příplatky za práci o svátcích?

16.12.2019

Vánoční svátky se nezadržitelně blíží, nákupní horečka vrcholí a obchodní centra praskají ve švech. Mnoho lidí si na pracovní dny mezi svátky bere dovolenou, aby si volno prodloužili a sváteční dny víc užili. V dnešním článku se zaměříme na práci o vánočních svátcích. Kdo musí během svátků do práce? Jaká je za práci v toto období odměna? 

Trávit Vánoce v práci není žádný med, ale jsou povolání, která se neptají, jaký datum právě bliká v kalendáři. To se týká například hasičů, policistů, zdravotníků, řidičů městské dopravy nebo pracovníků ostrahy. Dříve museli o svátcích do práce i prodavači, ale od roku 2016 mají obchody s plochou větší než dvě stě metrů čtverečních o svátcích zavřeno.

Pokud se vás práce o svátcích týká, existují dvě možnosti, jak vás zaměstnavatel může odměnit. Jednou z nich je náhradní placené volno. Za každý odpracovaný den ve svátek vám nadřízený musí poskytnout náhradní volno s náhradou průměrné mzdy. Druhou možností je příplatek za práci ve svátek. Pokud nevyužijete nabízené placené volno, máte nárok na speciální příplatek, který činí 100% průměrného denního výdělku. To znamená, že za odpracovaný svátek získáte hned dva průměrné denní platy.

Ne pro všechny je to samozřejmě útěcha, ale na druhou stranu je hodně zaměstnanců, kteří nechávají náhradní placené volno "propadnout" a raději sáhnou po příspěvku. Pokud se ale příplatek rovná pouze průměrné mzdě za 1 den, vyjde vás výhodněji stejně oceněné volno. To má podle zákona přednost před příplatkem a zaměstnavatel ho musí poskytnout přednostně.

Pracujete o Vánocích nebo si užíváte volna? Pokud pracujete, jak vás zaměstnavatel odměňuje?