Jak se vyrovnat s odmítnutím?

17.11.2019

Při hledání nové práce všichni netrpělivě kontrolujeme email a telefon, jestli už se nám potenciální zaměstnavatel ozval. Ať už s pozváním na pohovor, druhé kolo nebo s radostnou novinou, že mě vzali. Bohužel může nastat i ten ne příliš radostný moment, a to když vám personalista nebo jiný zástupce firmy oznámí zamítavou odpověď. Pokud je to už několikáté zklamání, může taková zpráva s člověkem a jeho sebevědomím pořádně zatřást. V dnešním článku vám poradíme, jak se s odmítnutím vyrovnat a co si z odmítnutí do budoucna vzít. 

Není potřeba se ze všeho obviňovat a vše si brát osobně. Třeba se do výběrového řízení přihlásily desítky uchazečů a zkrátka jeden z nich nejvíce seděl do firemní představy. Odmítnutí vůbec nemusí znamenat, že něco děláte špatně nebo jste málo zkušený. Zaměstnavatel třeba věděl, že by vám nesedělo pracovní tempo nebo kolektiv nebo že náplň práce by byla trochu odlišná od toho, co vás v minulých zaměstnáních bavilo a naplňovalo. Ani zaměstnavatel vás odmítnutím nechce trestat a dávat vám najevo, že jste neschopný. Jen si vybírá lidi, kteří jsou firmě co nejvíce podobní a kteří co nejlíp zapadnou. Nepochybujte proto o svých schopnostech nebo dovednostech, jelikož to nemuselo mít na rozhodování ten hlavní vliv. Představte si, že by vás firma přijala za každou cenu a vůbec neřešila, zda do ní zapadnete. Tím byste se jen dostali do problémů, jelikož by pro vás práce byla zdrojem frustrace, třeba byste si nerozuměli s kolegy a byli byste ve stresu 8 hodin denně. I proto se vyplatí počkat na tu správnou příležitost.

Ale na druhou stranu se z každého odmítnutí můžete poučit pro příště. Co mohlo zaměstnavatele odradit ve vašem životopise? Na jaké otázky jste nebyli schopni odpovědět? Zaskočilo vás něco? Všechny předchozí zkušenosti vás posunou dál při následujících pohovorech, není tedy vůbec ostuda si svoje chyby a přešlapy připomenout a poučit se z nich. Buďte odvážní a zkuste se personalisty zeptat na důvod. Třeba vám řekne něco, nad čím jste se ještě nezamysleli a co může na lidi působit negativně.

Netýrejte se odmítnutím dlouho. Nikoho netěší, když se mu v pracovním životě nevede a furt nemůže natrefit na tu snovou nabídku. Nemá ale smysl se neustále probírat nezdarem a v hlavě přemýšlet, co jste mohli udělat líp. Čas už nevrátíte a rozhodnutí firmy už nejspíš také nezměníte. Tak hlavu vzhůru, úsměv a pozitivitu a hurá do dalších kol!

Jak se s odmítnutím vyrovnáváte vy?