Jak se zbavit duševní zátěže před koncem roku – pro pracující rodiče

18.12.2019

Přípravy na svátky vrcholí. Je nutné zařídit spoustu maličkostí a zorganizovat, kde budou děti. Tři týdny volna mohou být pro pracujícího rodiče velmi dlouhé a únavné, pokud nejsou dostupné školky nebo babičky. K zachování duševního klidu už nestačí se vyhýbat přeplněným obchodním centrům. Povinností pro rodiče (zejména maminky) je spousta. A času je málo. Jak na to?

Plánujte, ale nebojte se improvizovat

Využijte rodinný kalendář nebo týdenní diář. Pište si poznámky, nespoléhejte, že si všechno zapamatujete. Zapomeňte na Trello a další elektronické kalendáře. Zkuste omezit dobu používání počítače na minimum (jen pro práci). V ušetřené chvilce se raději projděte na čerstvém vzduchu (bez tašek, jen sami pro sebe).

Přichystejte si seznam na vánoční nákup a promyslete, co uvaříte, kde nakoupíte. Napište si podobný seznam pro oslavu posledního dne v roce. Méně je více. Vařte osvědčené recepty a experimenty si nechejte na méně exponovaná období nebo firemní party. Seznamy doplňte o maličkosti jako chybějící háčky na strom, ubrousky nebo jmenovky na dárky. V práci se soustřeďte na výkon a doma na to, co je potřeba donést do školky nebo školy.

Řekněte si o pomoc

Je snadné se na závěr roku uštvat a celé svátky být k druhým kritický. Těžší je umět zapojit širší rodinu a partnera. Nespoléhejte na to, že ostatní nabídnou pomoc sami, když uvidí, jak padáte pod tíhou účetní uzávěrky, úklidu a zařizování do školky/školy. Toto je rada zejména pro ženy, které mají pocit, že všechno chtějí zorganizovat do nejmenšího detailu. Není pravda, že by někdo jiný nemohl převzít část péče o děti, zvířectvo a domácnost.

Někdy je prostě lepší si najmout paní na úklid a upéct si jablka namísto cukroví. V ušetřeném čase nechoďte se zvířaty na vakcinaci na veterině, ale věnujte se sama sobě. Muži tuto disciplínu zvládají obvykle na jedničku. Běžte na procházku, do sauny s kamarádkou, zatančete si. Když si maličko odpočinete, dostaví se dobrá nálada a třeba i nějaký zajímavý nápad na řešení pracovního problému.

Neplýtvejte svým časem

Neplýtvejte časem na sociálních sítích. Připravte si papírová přáníčka (zapojte děti), vyfoťte si novoroční fotku, kterou svým online kontaktům popřejete. Čtěte si články, které vás nějak obohatí, u kterých si odpočinete. Negativní zprávy a politické diskuze odložte bokem jako letní šaty. Na poštu, úřady a k lékaři jděte jen, pokud je to nezbytně nutné. Jsou i snazší způsoby, jak se unavit. Třeba péčí o nemocné členy rodiny.

Svojí energii si chraňte. Udělejte si kolem sebe útulno a zkuste si založit deník. Ať už si do něj budete psát nebo kreslit (nebo lepit vstupenky z navštívených míst, výstav a koncertů), udělejte si v závěru dne čas napsat, co vás rozčílilo nebo potěšilo. Je možné, že časem se naučíte popisovat spíše drobné okamžiky radosti.

Přejeme vám krásné prožití svátků vánočních.