Jak si vyšperkovat životopis přes prázdniny

29.06.2020

Inkoust z tiskárny ještě na vysvědčení vašich dětí nezaschl a my k vám přicházíme s radami, jak si přes léto upravit váš životopis. Využijte čas přes léto k aktualizování a zjednodušení svých podkladů, ať jste připravené na nový start v září. Řada z vás možná bude hledat nové uplatnění. A když si vše přes prázdniny rozmyslíte, zvýšíte tím svoje šance, že upoutáte pozornost v záplavě žádostí dalších uchazečů. 

Canva radí, jak na trendy

Také milujete grafický editor Canva? My ano (a nejen proto, že je zdarma). Mezi letošní barevné trendy patří klasická modrá, mátově zelená nebo řada jiných výrazných barev (od oranžové po šedou) a jakkoliv to vypadá nepravděpodobně, flat lay fotografie (třeba pro vaše portfolio nebo sociální média) je zřejmě na ústupu. A to ve prospěch až puristické jednoduchosti a kontrastů. Myslete na to, až budete (třeba s Canvou) zpracovávat životopis, kterým chcete oslnit. Uplatní se také přírodní motivy a barvy (třeba pro produktovou fotografii). V kreativních profesích můžete zaujmout maximalismem a kolážemi. Nevíte, jak s tímto grafickým editorem začít? Podrobný návod najdete zde.

Tip personalisty

Nezapomeňte zmínit také svoje osobnostní kvality. Ať je z vaší žádosti o zařazení do výběrového řízení zřejmé, co konkrétního budoucímu zaměstnavateli přinášíte. Popisujte se věrně a úplně. Např.: "Rád komunikuji s druhými a baví mne situace, kdy najdeme společné řešení i složitého problému." Zakomponujte do textu oblasti toho, co umíte. Uchazeči často dělají chybu, že popisují jen údaje o praxi, místo přesné definice toho, co se v jednotlivých zaměstnáních skutečně naučili. Případně, co všechno umí. To nebývá zřetelné. Opět to může být směs měkkých a tvrdých dovedností.

Znáte firemní kulturu potenciálního zaměstnavatele?

Jaký je váš styl? A víte, jaká je firemní kultura vašeho vysněného zaměstnavatele? Ladíte? Někdy mohou takové maličkosti dělat velký rozdíl. Než svoji žádost odešlete, zamyslete se nad tím, zda má vaše písemná komunikace vhodnou formu (z pohledu informací a designu). Zjednodušte svůj životopis na maximum - texty a myšlenky zkracujte. Čas věnujte raději rešerším o daném oboru (pokud už to neděláte) a úpravě motivačního dopisu. Šanci máte tehdy, když ovládnete umění psát průvodní dopis autenticky. Zamyslete se, proč stojíte právě o tuto práci a zda umíte zakomponovat svoje potomky a uvést příklady toho, co jste se v této době naučila (nebo jaké dovednosti jste si osvojila). Personalista musí umět odhadnout nakolik jste schopná se identifikovat s cíli zaměstnavatele. Pokud ho zahltíte informacemi, nemusí se mu to podařit.

Co si osvojit, kromě trpělivosti?

Je možné, že už jste před létem nějaký pohovor (nejspíše online) absolvovaly. A možná jste svoje místo už našly. Pokud ne, nevěšte hlavu. Trendy v řízení lidských zdrojů v letošním roce se odklání od prostého poměřování lidí čísly, naopak rozvíjí myšlenku komplexnosti a významu procesu vzdělávání během dospělosti. Leadership je vynášen jako nový způsob řízení, ale neméně důležité je chápání krizové komunikace (vzhledem k dění). Pozorujte, čtěte a setkávejte se s lidmi. Jen tak si trpělivě, krok za krokem, můžete ujasnit svoje cíle. Chcete-li zkusit online editor životopisu, zkuste třeba Zety (když vás Canva nenadchne).

Zjednodušujte, zkracujte a upravujte svoje podklady ve vhodném grafickém programu, třeba Canvě. Dejte si záležet na vyhledání informací o potenciálním zaměstnavateli. Portrét si nechejte vyfotit od profesionála. A buďtě trpělivé. Stejně jako v mateřství. Vysvětlujte, co umíte a jděte za svými sny.