Jak v dobrém odejít od současného zaměstnavatele za lepší nabídkou?

23.07.2018

Změna práce je život. A jako s každou změnou, tak i s touto, je zapotřebí se smířit a přijmout ji. A to pro některé lidi není úplně snadné.

V dnešní době, kdy se firmy o zaměstnance doslova bijí a přetahují, není žádná výjimka, když vám z firmy odejde kolega někam, kde mu dali víc peněz, flexibility nebo možnosti rozvoje. A není to nic osobního vůči současnému zaměstnavateli. 

Jak svému šéfovi sdělit, že sice odcházíte, ale rádi byste si udrželi i nadále hezký a korektní vztah? Vždyť výpověď neznamená, že jste zapomněli na to, co jste společně prožili a ani neznamená, že nejste vděční za příležitost, kterou jste zde dostali.

Dá se vůbec ze současného zaměstnání odejít a nezničit vzájemné vztahy?

Ne vždycky to samozřejmě jde, protože okolnosti i vedení jsou různé. Na druhou stranu, spousta manažerů se dokáže podívat na věci z nadhledu a nebere si je osobně. Je však nutné, aby jste se vy k celé situaci postavili čelem jako chlap. A to i v případě, že jste žena :-).

Desatero zásad, jdete-li dát výpověď.

1. Oznamte svoji výpověď dostatečně dopředu, aby si za vás zaměstnavatel mohl v ideálním případě najít náhradu.

2. Buďte upřímní, řekněte konkrétní důvody, které vás k tomuto kroku vedly. Hodí-li se to, vyjádřete pocity, které se ve vás odehrávaly, než padlo definitivní rozhodnutí.

3. Sepište si seznam rozdělaných věcí i kroků, které jsou nutné k jejich dokončení. Mějte nachystaný plán předání.

4. Nabídněte šéfovi zapracování nového kolegy. Případně poskytněte svoji podporu po telefonu, nebo e-mailu.

5. Pokud vám přece jen něco u současného zaměstnavatele vadilo a víte, že to stejné štve i ostatní kolegy, připravte si konstruktivní zpětnou vazbu. Je fair dát vedení šanci něco změnit, než odejde víc lidí.

6. Mějte v ruce nachystané potřebné papíry. Buď Výpověď s 2 měsíční výpovědní lhůtou, nebo Dohodu o skončení pracovního poměru k určitému datu. Buďte připraveni i na to, že vás zaměstnavatel nebude chtít pustit (tj. začne přemlouvat a přeplácet) anebo bude trvat na okamžitém odchodu.

7. Pokud jdete někam, kde by se dalo případně s bývalým zaměstnavatelem spolupracovat, rozhodně se o této možnosti nezapomeňte zmínit. Jdete-li ke konkurenci, raději to řekněte hned a nečekejte, až se to provalí.

8. Vyjádřete svoji lítost nad odchodem a zároveň naději, že vám novou příležitost bude váš šéf přát, stejně jako vy i jemu přejte do budoucna hodně štěstí.

9. Nepomlouvejte svého zaměstnavatele u ostatních kolegů. Odejděte v klidu. Vaše problémy ostatní nemusí sdílet s vámi. Anebo ne tak intenzivně. Nedávejte jim zbytečné brouky do hlavy.

10. To že odcházíte do nové firmy, neznamená, že musíte se všemi přetrhat vazby. Ba naopak. Neodcházíte pravděpodobně proto, že by to v současném zaměstnání bylo tak strašné (konec konců všude je něco), ale že jste dostal novou lepší příležitost. Nechejte na sebe osobní kontakty a vyrazte s bývalými kolegy i šéfy do budoucna na pivo nebo na kafe. 

Změna je přece život a ne zrada :-).