Jak začít podnikat na rodičovské dovolené I.

28.01.2020

Přehouplo se pár intenzivních měsíců s vaším děťátkem a vy máte pocit, že byste se chtěla zabývat i něčím jiným, než je příprava kojenecké stravy a obcházení okolních hřišť. Možná přemýšlíte o tom, jak začít podnikat, protože se z různých zdrojů dozvídáte o tom, že nejlepší začátky podnikání žen - matek, jsou právě při péči o dítě. Je to skutečně tak snadné? A jak poznáte, jakou službu nebo produkt nabízet? 

Čím začít?

S dítětem sice musíte být pořád ve střehu, ale neuškodí si každý týden vyhradit nějaký čas pro psychohygienu a plánování. Dokud je dítě kojené, je to sice časově náročnější, ale vyplatí se to. Nejprve jde fakticky o minuty. Ne všechny děti jsou spavé, budují si imunitu, rostou zoubky, bolí bříško. Nebuďte smutná, pokud hned nenajdete celou hodinu. Velmi záleží také na tom, zda a jak moc se zapojuje rodina - partner nebo babičky. Je to dobré pro vzájemné vztahy. Ale dávkovat se to musí opatrně - jako s kořením. Dítě má oprávněný nárok na mateřskou náruč, ale neznamená, že jednou týdně nemůže být vedle vás s babičkou, která mu bude zpívat jiné písničky, než vy.

Plánujte

Na stole (nebo kdekoliv poblíž) si nechejte blok, deník. Zapište si, co vás napadne. Dobrý nápad přijde rychle a stejně rychle odejde. Udělejte si přítele z diáře, je to dobrá pomůcka všech matek. Zapisujte si veškeré pochůzky a kontroly u lékaře. Zkuste každý den vyřešit jednu věc, do které se vám nechce, ale je důležitá. Dětské hřiště nevnímejte jako bojiště, nikdo tam není, aby se předvedl, kdo je lepší. Je to místo pro rozvoj dětských dovedností a mentální odpočinek pro matky. Zejména, pokud se osmělíte a v rychlosti proberete to, co vás tlačí nebo zajímá nejvíce. Ale telefon nechejte odpočívat. Nejde uhlídat dítě, nápady a konverzovat. Obvykle se v takovém momentu něco semele a zbytečně byste si to vyčítala.

Testujte na svém okolí, zda je váš záměr životaschopný

V neformálním prostředí ověříte i to, zda je váš nápad nebo záměr tak zajímavý i pro ostatní. Pokud máte pocit, že máte produkt nebo službu, které mají šanci uspět, pokračujte. Nabízejte k vyzkoušení kamarádkám, sousedkám. Nejlepší reference jsou ty, které si předají lidé mezi sebou. Kvalitní webové stránky a další propagační kanály řeště až v druhé řadě. Až si budete jistá, že vaše služba je jedinečná a může se prosadit. Občas se vydejte na setkání mimo svůj okruh známých a zkuste navázat nové kontakty. Ikdyž se mohou zdát vizitky jako přežitek, vyplatí se jich vždy mít pár po ruce. Jakmile se přehoupnete z občasného nabídnutí svého zboží/služby zdarma, formou barteru a budete si chtít pravidelně přivydělat, budete muset řešit úřední pochůzky. O tom se dozvíte v dalším článku.

Kde brát energii při péči o rodinu najdete zde.

Péče o dítě je zcela zásadní náplní v životě matky. Není na tom nic špatného, pokud se chcete věnovat jen jemu. Čas, který mu věnujete, už se nikdy nevrátí, ani jemu, ani vám. Je to plnohodnotná role. A pokud cítíte, že potřebujete studovat, pracovat (nebo z finančních důvodů musíte), pak to dělejte, protože nepřijde kouzelná víla a neudělá to za vás. Dobré je ale střídat období dynamičnosti a odpočinku. Aby ta cena, kterou zaplatíte zdravím nebo pohodou doma, nebyla příliš vysoká. Je vhodné zavést určité rituály, kterým dítěti dáte pocit jistoty (třeba večerní čtení).