Jak začít podnikat na rodičovské dovolené II.

19.02.2020

Možná jste se už posunula z fáze přemýšlení do plánování vašeho podnikání. Ještě, než si stanovíte správnou cenu svého výrobku/služby, zvažte, jak budete řešit situaci, kdy objem práce naroste a děti onemocní. Jak zajistíte, že splníte svoje závazky. Víte, jak na to? 

Základy podnikání pro matky

Nejsou to jen finance, zdroje, ani marketingové kanály. Jsou to čas, hlídání dětí, přehled v dokumentech a úředních povinnostech. Bez špetky ironie, je to vlastně úplně všechno, co řeší podnikatelé bez dětí, ale vy k tomu máte minimálně jeden pár očí (nebo vícero), které vás neustále sledují. Jak tedy vykročit na tuto nejistou cestu? Půjde to snadno. Je to jako porod. O tom už víte, že je každý jiný. Některé dítě se narodí během okamžiku, jiné maminky potrápí. Podnikání je podobné. Dejte si čas.

Živnostenské oprávnění?

Část podniků prý končí do dvou let od vzniku. Zřejmě proto se může jevit rodičovská dovolená jako vhodný čas pro takový experiment. Jste připravená jít podat žádost o živnostenský list na Živnostenský úřad? Zvolte si obory podnikání do seznamu s rozmyslem. Pravděpodobně také v prvním roce zvolíte podnikání jako činnost vedlejší. Čekací lhůta pro vystavení se liší úřad od úřadu, ale do měsíce byste ho měla mít všude. Musíte splnit dvě podmínky - svéprávnost a bezúhonnost (týká se živností volných). Autorské honoráře jsou samostatnou kapitolou a není nutné mít pro tuto činnost živnostenské oprávnění, pouze se daní srážkovou daní ve výši 15%.

Kam povedou vaše kroky ze Živnostenského úřadu?

Pokud čerpáte rodičovský příspěvek a zvolila jste si podnikání jako činnost vedlejší (což je nejpravděpodobnější), pak musíte nahlásit začátek podnikání také na svoji zdravotní pojišťovnu a Správu sociálního zabezpečení podle místa bydliště. Tam doložíte čerpání rodičovského příspěvku a získáte informaci, zda musíte v prvním roce podnikání platit zálohy na pojištění. Vše se reviduje po prvním roce podnikání a dle výsledku se stanoví zálohy na následující rok. Nastává čas angažovat dobrého daňového a účetního poradce. V letošním roce se povinnost hlásit EET rozšířilo na další profese, proto je dobré prověřit, jak se tato povinnost týká vašeho zamýšleného podnikání. I když se může jevit investice do daňového a účetního poradce vysoká, opak je pravdou.

Jak zajistíte péči o dítě, abyste se mohla věnovat rozjezdu podnikání? Čtěte článek o chůvách.

Úskalí prvního roku podnikání při dětech

Ačkoliv se může jevit jako lákavá možnost pracovat, když dítě spí přes den, toto období trvá jen krátký okamžik. Děťátko si postupně začne dobu spánku zkracovat a vy tak budete řešit dilema, kdy pracovat. Některé ženy pracují brzy ráno, některé pozdě v noci. Bohužel obě varianty vyžadují kromě odhodlání také dobrý zdravotní stav (vás i dítěte). Ideální je tedy zapojit rodinu v míře, kterou snesou. Někdy ale nemusíte mít podporu žádnou. Rozjet podnikání, pokud jste na vše sama, je složité a dlouhodobě náročné. Navíc, pokud chcete podnikat jako OSVČ, musíte se připravit na období získávání imunity proti školkovým bacilům. OČR je tedy malý bonus pro zaměstnankyně. A tak není hanbou přerušit podnikání s koncem rodičovské dovolené, stejně jako ponechat je jako činnost vedlejší. Určitě existují ženy, kterým se podaří milionové obraty. O těch píše Dominika Špačková, sledovat ji můžete zde.

Nejste si ještě jistá, co byste chtěla dělat? Napište nám.