Jak získat příspěvek na předporodní kurz?

24.02.2020

Už se těšíte na příchod potomka a na porod se chcete co nejlépe připravit? Uvažujete o předporodním kurzu, ale odrazuje vás jeho vysoká cena? V dnešním článku se dozvíte, jak se pro vás kurz může stát dostupnějším a jak na něj můžete získat příspěvek od pojišťoven.

Pro mnoho nastávajících maminek představuje předporodní kurz skvělou investici. Na kurzu se dozvíte spousty informací, které vám pomůžou se na porod připravit - jak fyzicky, tak psychicky. V současné době to vypadá, že i zdravotní pojišťovny si uvědomují důležitost předporodních kurzů, proto příspěvky na tyto kurzy hojně poskytují. Ale mnohdy to má háček. A jaké pojišťovny příspěvek nastávajícím matkám nabízí? V bonusových programech má předporodní kurz Oborová zdravotní pojišťovna, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Česká průmyslová, Vojenská zdravotní pojišťovna, Revírní bratrská pokladna i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Jedna z pojišťoven, VZP, v minulém roce navýšila příspěvek na péči v těhotenství na dva tisíce korun. Tento příspěvek můžete čerpat v rámci jednoho těhotenství. Háčkem je, že VZP proplácí pouze příspěvek na předporodní kurz, který je pořádaný porodnicí. Ale díky tomu, že VZP přispívá i na vhodnou pohybovou aktivitu v těhotenství, dá se příspěvek teoreticky získat i v případě, že dáváte přednost nezávislému předporodnímu kurzu, který posílí vaši důvěru ve schopnosti vašeho těla rodit přirozeně.

Další z pojišťoven, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, vám na kurz přispěje až tisíc korun, ale kurz musí být veden odborným zdravotnickým personálem, tudíž zdravotní sestrou nebo porodní asistentkou. Na systém kreditů vsadila Oborová zdravotní pojišťovna, u které můžete čerpat nejrůznější benefity. Jakmile pojišťovna zjistí, že vám gynekolog vydal těhotenskou průkazku, připíší vám automaticky body do vaší Vitakarty. Čerpání bodů je pak u každého individuální a kromě předporodního kurzu vás pojišťovna podpoří i příspěvkem na cvičení a další péči.

Je dokázáno, že ženy, které se v těhotenství na porod pečlivě připravují, mají pak průběh porodu snazší a jednodušší. Udělejte si v těhotenství čas nejen na přípravu výbavy pro miminko, ale především sama na sebe.