Jste na rodičovské a znovu jste otěhotněla. Jak to bude s vaším příjmem dál? Část I.

10.02.2020

Otěhotněla jste na rodičovské dovolené a teď nevíte, jak to bude s vaším pracovním poměrem nebo finanční pomocí v mateřství? Jste zmatená ze všech informací na internetu a vaše kamarádky vám také neumí pořádně poradit? V dnešním článku se dozvíte, jak máte situaci správně řešit a co vás čeká a nemine.

Na co máte nárok

Pokud máte pracovní poměr, který v době rodičovské dovolené stále trvá, máte nárok na peněžní pomoc v mateřství, i když pro zaměstnavatele neodpracujete od narození předchozího dítěte ani den. V případě, že před ukončením rodičovské dovolené nastoupíte znovu na mateřskou dovolenou, do práce se nestihnete vrátit vůbec a výše peněžní dávky bude vypočítaná z předchozího příjmu.

Na konci rodičovské dovolené zjišťujete, že je na cestě další dítě, ale do nástupu na mateřskou ještě pár měsíců zbývá. Pak máte k dispozici tři možnosti, jak situaci řešit.

Návrat do práce

První možností je, že se vrátíte do práce a budete pracovat podle vaší platné pracovní smlouvy. I když vám zaměstnavatel nemusí během rodičovské dovolené držet vaši pracovní pozici, musí vás po skončení rodičovské zaměstnávat v souladu s pracovní smlouvou. To znamená, že byste měla vykonávat smlouvou stanovený druh práce v dohodnutém místě výkonu práce. Pokud by pro vás zaměstnavatel neměl práci odpovídající smlouvě, je to překážka na jeho straně a měl by vám až do nástupu na mateřskou platit náhradu mzdy. Výše peněžité pomoci v mateřství se odvíjí od příjmu dosahovaného buď aktuálně nebo dosahovaného před první mateřskou dovolenou.

Neschopenka od lékaře

Druhou možností je, že se už do práce nevrátíte, jelikož váš lékař usoudí, že není na místě, abyste se do pracovního procesu vracela, a vystaví vám neschopenku. Tu odevzdáte svému zaměstnavateli a až do nástupu na mateřskou budete dostávat nemocenské, pak přejdete na dávky peněžité pomoci. Výše příspěvku se bude odvíjet od příjmu před prvním dítětem.

Neplacené volno

A poslední možnost také počítá s tím, že už se do práce nevrátíte, jelikož se se zaměstnavatelem dohodnete na neplaceném volnu až do nástupu na mateřskou dovolenou. Finanční příspěvek se bude stejně jako u druhé možnosti odvíjet od příjmu před prvním mateřstvím.

Další týden se můžete těšit na druhou část článku, ve které se podíváme na situaci, kdy vám skončí mateřská dovolená a vy ještě nebudete těhotná, ale chcete co nejdříve být.