K čemu nám je strach

21.10.2020

Kde v těle cítíte strach, když se objeví? Někomu tuhnou nohy, jiný má pocit, že nemůže mluvit, dalšího bolí žaludek... Existují také lidé, pro které je adrenalin doslova palivem do motoru. Proč se nenechat ovládat obavami? 

Strach nám pomáhá přežít, ale také paralyzuje

Zdravá dávka strachu nám už od pravěku pomáhá přežít, nadměrná nás paralyzuje. Pokud se děje něco, co vám působí tíseň, zkuste si představit tři možné varianty, jak by tato situace mohla dopadnout (včetně té nejhorší a nejméně pravděpodobné). Když zkoušíte něco nového a volíte nové přístupy, můžete mít také velký strach, protože ještě nemáte zkušenost, podle které situaci poměřovat a vyhodnocovat. V takové chvíli musíte důvěřovat svému rozhodnutí a zkusit to, co vám intuice nabízí jako možnou cestu... Odvaha často vyžaduje sílu odevzdat výsledek osudu...

Když jde "do tuhého", soustřeďte se na drobnější úkoly

Znáte video, kde admirál amerického námořnictva radí kadetům, jak začít každý den? Radí jim zkusit každé ráno ustlat postel. Prý ten jeden dokončený úkol změní i ty dny, kdy máte pocit, že vám nic nevychází. To by potvrzovalo teorii o tom, jak působí hormon dopamin v těle. S každým dokončeným úkolem, s každým drobným úkolem, který si odškrtnete v zápisníku nebo obrazně, se staráte o svůj pocit štěstí. Tedy nejen cvičením a zdravou stravou, ale také vědomým pěstováním pocitu dokončování činností.

Je horší vnitřní kritik než ti skuteční?

Inteligentní člověk pochybuje o své pravdě, váhá, často zvažuje několik variant chování/řešení problému, jen hloupý člověk nemá pochyby nikdy. Jde o to svého vnitřního kritika nechat promluvit, ale nenechat se jím odrazovat. Často totiž může jít o strach v převleku racionálních argumentů. V životě vás také posunují i chyby, jimi se učíme. Bude-li vás okolí odrazovat, zvažte nakolik mu chcete a máte naslouchat. Zpětná vazba je důležitá, ale má být založena na čestnosti, nikoliv závisti.

Dlouhodobý stres z negativních zpráv nám škodí

Lehko se řekne - vyhýbejte se stresu, ale jak to udělat, když jsme obklopeni negativními slovy médií? Předně si nastolte digitální dietu. Čtěte více novel, detektivek, časopisů a na odkazy klikejte s pocitem ukotvení ve svém životě. Nedejte se chytit do osidel nekončících diskuzí a nebojte se vypnout televizi, pokud máte pocit zmaru. Zkuste se soustředit na svoje drobné činnosti a záliby, svoji rodinu. Můžete být smutní, ale uvařte si skvělou večeři, namalujte si pohlednice na Vánoce nebo opravte něco kolem sebe.

Dnes se rozloučíme citátem velkého filozofa, Marca Aurelia: "Člověku se nepřihodí nic, co by nebyl schopný ze svojí přirozené podstaty zvládnout."