Kde hledat jistotu v době nejistoty

08.12.2020

Nejistota je špatný rádce každého člověka. Jak s ní zacházet v době, která pocitům úzkosti přímo nahrává? 

Odstupte od svých problémů

Jste zahlceni informacemi a pocity? Zdá se vám, že se vaše myšlenky rozbíhají do všech stran a vy se těžko soustředíte na svoji činnost? Pomůže se zastavit. Zamyslet se, kolik času reálně každý den věnujete noření se do špatných zpráv a reakcí... Tento postoj neznamená, že realitu ignorujete nebo vidíte vše v růžových barvách. Naopak jde o vyjádření sebeúcty v nejistých dobách k sobě samému (sobě samé). Onen nadhled vám pomůže vidět to, co vás trápí i z dalších úhlů. Buďte sami sobě oporou a eliminujte čas, který věnujete negativním emocím.

S odvahou dojdete dál

V této chvíli se splín už pokusil o lecjaké borce. Každý den proto začněte tím, že ustelete postel, připravíte rodině a sobě zdravou snídani. A budete se soustředit na věci, které jsou každý den ve vaší moci. Každý dokončený drobný úkol berte jako výhru. Hýčkejte si okamžiky, které věnujete sobě a druhým. Dělejte věci, které máte rádi, byť by to znamenalo, že svůj přístup musíte kvůli okolnostem transformovat. Logistika činností v době, kdy nevíte, co přijde zítra, musí být rychlá. Netrapte se podřadnostmi a výčitkami, že něco mohlo být jinak a lépe. Řekněte si, že v danou chvíli jste udělali to, co bylo možné a správné.

Neodkládejte lékařskou péči

Možná máte pocit, že by bylo fajn získat trochu času navíc odložením plánovaných pochůzek po lékařích. Nedělejte to (s výjimkou toho, kdy to sám lékař z opodstatněných důvodů navrhne). Stavy úzkosti, ani dlouhodobé únavy nepodceňujte, ani projevy vaší chronické nemoci. Zdravý životní styl, doplňování potřebných minerálů a vitamínů a procházky mohou při správně nastaveném lékařském režimu pomoci vyladit to, co vám genetika udělila do vínku. Nebojte se a konzultujte svoje otázky s vaším lékařem. Pokud máte pocit, že potřebujete konzultovat s někým jiným, udělejte to. Hlavně se neutápějte v pocitu, že jste v pasti.

Pěstujte zdravé vztahy

Zdravé vztahy doma, na pracovišti, se sousedy nebo nahodilými kolemjdoucími jsou přirozenou potřebou každého člověka. Zkuste k nim přistupovat bez posuzování své minulosti, z výchovy vašich rodičů si vezměte to, co je funkční a to, co vám už nepomáhá, změňte. Naučte se rozhodovat a brát za svoje rozhodnutí odpovědnost. Nebojte se dělat chyby, přiznávejte si je. Uvolněte se z očekávání ostatních. Zkuste důvěřovat přítomnému okamžiku. Pro ty z vás, kteří měli velice kritické rodiče nebo učitele, to může být těžké, ale postupně se to naučíte, když budete věřit ve váš úsudek.

Přejeme vám klidný advent a ať se nebojíte rozhodovat právě v těch chvílích, kdy pociťujete strach.