Kde vázne komunikace, začínají problémy.

31.10.2018

Každý člověk potřebuje v hloubi svojí duše klid a harmonii. Ve svých osobních ale i pracovních životech však nejsme sami, a tak je tato harmonie závislá i na naší schopnosti vycházet a domluvit se s druhými. Přesto je s podivem, jak my lidé komunikaci jako takovou podceňujeme anebo ji nezvládáme.

Neumíme si říct o pomoc, nechceme sdílet svoje znalosti a zkušenosti, nepředáváme informace, nesdělujeme si vzájemné pocity. 

Zkrátka stále se snažíme chránit sebe sami?

Proč? Aby si někdo nemyslel, že něco nezvládáme, aby někdo informace nezneužil proti nám, aby nás někdo nepřekonal, aby nám někdo neublížil, atd. Jednoduše ze strachu, slabosti, pocitu ohroženosti anebo závisti. Neumíme se mít dostatečně rádi a přijímat se takoví jací jsme a stejnou optikou se pak díváme na druhé.

Mluvte, ptejte se, sdílejte, žádejte, navazujte nové kontakty a nenechte se tolik ovládat svými strachy. 

Naučíte-li se více věřit sami sobě, bude pro vás přirozenější začít důvěřovat i ostatním. Kdo si váží sám sebe, toho beru i druzí. Když si udržíte tento nadhled nad sebou, uzdraví se i všechny vaše vztahy a dokážete daleko rychleji rozpoznat, zda vám od někoho hrozí skutečné nebezpečí. 

Zkrátka, můžete být v pohodě.