Kdy je výhodnější "dostat" výpověď a kdy podepsat dohodu?

29.06.2020

Odchod ze zaměstnání může pro obě strany znamenat stres a nervy. Existují dva způsoby, jak zaměstnání opustit a v dnešním článku si vysvětlíme základní rozdíly mezi nimi. 

Často používaný pojem výpověď dohodou je ve skutečnosti omyl, jelikož taková událost ve skutečnosti neexistuje. Ukončit pracovní poměr jde jednostranným rozhodnutím zaměstnance nebo nadřízeného - to je výpověď. K tomuto úkonu nepotřebujete souhlas druhé strany, zkrátka předložíte výpověď a začíná vám běžet dvouměsíční výpovědní lhůta. Druhým způsobem je odejít z práce po oboustranné shodě (dohoda), tady už musí s podmínkami souhlasit obě zainteresované strany.

Pokud na dohodě není podpis obou stran, je dohoda neplatná. Dávejte si pozor na podpis dohod, kterou vám bez souhlasu připraví váš zaměstnavatel, vždy by totiž její znění mělo odpovídat kompromisu obou stran.

V případě, že firma propouští z "organizačních důvodů", nemá například dostatek zakázek, má tím pádem zaměstnanec nárok na odstupné ve výši tří měsíčních platů bez ohledu na to, zda dostane výpověď nebo podepíše dohodu.

A kdy je tedy výhodnější "dostat" výpověď a kdy podepsat dohodu? Pokud do nové práce nespěcháte nebo ji ještě nemáte, je výhodnější dostat výpověď nebo uzavřít dohodu za stejných podmínek. Při výpovědi z organizačních důvodů totiž získáte nejen odstupné, ale taky dvě měsíční mzdy za výpovědní dobu, i když během výpovědní doby musíte normálně pracovat nebo čerpat dovolenou.

Pokud ale už novou práci máte a chcete se tam dostat co nejdříve, bude pro vás výhodnější dohoda, jelikož obě strany v ní mohou pracovní poměr skončit i dříve. Ze strany zaměstnavatele je výhodnější dohoda, jelikož nemusí proplácet dvouměsíční výpovědní dobu a taky ušetří na odstupném.

Jakým způsobem jste z práce odešli vy?