Kdy můžete využít sick days?

21.10.2019

Krátkodobé volno k vyléčení zvané sick days patří mezi nejrozšířenější zaměstnanecké benefity, které na vás v pracovním inzerátu vyskakují. V dnešním článku se podíváme na to, za jakých podmínek můžete této zaměstnanecké výhody využít. 

Určitě to každý z nás alespoň jednou zažil. Dorazíte ráno do práce a už z dálky slyšíte kýchání kolegy. Ten už několik dnů chodí do práce nemocný, prská všude kolem a už jen výraz jeho obličeje je chodící reklamou na nemoc. Není to ani pro jednoho příjemná situace, kolegovy očividně není dobře, může se to podepsat i na jeho výkonu, zatímco vy jste už teď ve stresu, kdy bacily zaútočí i na vás.

Tuto situaci by měly vyřešit právě sick days. Jedná se o pár dní, které může zaměstnanec využít ke krátkodobému léčení, například když cítí, že bojuje s chřipkou nebo nachlazením. Doma tak může zůstat bez lékařského potvrzení nebo bez vystavení neschopenky. Také nepřichází o žádnou dovolenou a během využívání sick days stále dostává mzdu.

Nedá se říct, jak systém sick days funguje, jelikož zákoník práce toto volno nijak nespecifikuje. Záleží tedy na daném zaměstnavateli, jaké si určí podmínky (délku sick days nebo způsob jejich oznamování).

A co se stane, pokud zkrátka sick days za celý rok nevyužijete? Tyto dny se do dalšího roku nepřevádějí, tudíž je opět jen na zaměstnavateli, jak situaci bude řešit.

A co když mezi firemní benefity sick days nepatří? I tak se dá s nadřízeným v případě nemoci domluvit, třeba vám může nabídnout práci z domova.

Jak řešíte nemoc v práci vy?