Když onemocní dítě aneb žonglování s časem a dovolenou

18.03.2020

Být rodič je privilegium. Jste svědky rozvoje nové osobnosti, máte přístup k nekonečnému objímání a když vcházíte do domu, vítají vás jako rockovou hvězdu, byť přicházíte jen s taškou ovoce a rohlíky. Rodičovství má jednu stinnou stránku (pomineme-li období puberty). A tou jsou kašlíky a choroby dětí...

Kolik času stojí výchova zdravého dítěte?

Jste-li zaměstnanec, dobře víte, že ne každý zaměstnavatel (či nadřízený) si ušetří jízlivé poznámky, pokud jdete s dítětem k lékaři, na rehabilitaci nebo dítě onemocní. Většinou tyto pochůzky vyřizují maminky. Pro klid v práci je lepší, pokud část preventivních prohlídek (nebo návštěvu pediatra s běžným onemocněním) rozdělíte mezi oba rodiče. Otcové dodají dětem klid a vy nebudete mít pocit ohrožení v zaměstnání. I ošetřování člena rodiny (OČR) může být psáno na otce (nebo prarodiče, pokud žijí trvale s vámi). Některé maminky také z obavy o ztrátu zaměstnání raději zaplatí chůvu... Psychika dítěte je při nemoci křehčí, proto je tlak na maminky enormní. Jak se rozhodnout tak, aby to bylo správné?

Máte-li zdravotní pojištění, máte na ošetřování nezletilého člena rodiny nárok. Stejně jako na doprovod nezletilého k lékaři. Může se také stát, že se uzavře školka/škola z důvodu havárie (nebo karantény), i pro tyto případy lze ošetřovné u dětí mladších deseti let čerpat. Podmínky čerpání ošetřovného zde. Doprovod dítěte je překážkou na straně zaměstnance (řídí se nařízením vlády č. 590/2006 Sb., bod 8). OSVČ se bohužel OČR netýká, což se jeví malinko nefér (vzhledem k ušlému zisku za dané období). Za dobu, kterou dítě doprovázíte na vyšetření, vám náleží mzda, jen musíte tuto návštěvu doložit, aby vám toto mohlo být proplaceno (maximálně 1 den - pokud nelze provést mimo pracovní dobu).

Kde brát pořád dovolenou?

Kritické je zejména období předškolního vzdělávání, kdy si děti budují imunitu. Je vysloveně nutné investovat čas do přípravy kvalitní stravy, doplňovat vitamíny a nebát se hledat alternativní cesty k podpoře zdraví (všech členů domácnosti, i domácích mazlíčků) a konzultovat s vaším dětským lékařem vaše zjištění a pochybnosti. Oboustranná důvěra je totiž základem péče o dítě. Včasné otestování (dle doporučení) může ušetřit dítě větších problémů v budoucnosti. Otužování, objímání a důsledné doléčení chorob podpoří odolnost dětského organismu. Zelené "nudle", virové záněty spojivek nebo vši do školek a škol prostě nepatří. A to ani když jste samoživitelka (OČR pro samoživitelky je 16 dní). Imunita každého jedince vychází z funkčního trávícího systému. Proto vybírejte především z lokálních surovin a uvážlivě zařazujte nové bylinky nebo potraviny. Věnujte čas jídelníčku a dohlédněte, aby děti šly spát včas (a nehrály na počítači), zejména v období chřipkových epidemií.

Zaměstnanci mají většinou k dispozici 25 dní dovolené. Někdo může mít jako benefit i několik dní "sickdays" k dobru. Spočítáte-li ale, kolik mají děti během školního roku volna, znamená to, že se rodina nemusí na společné dovolené (máma/táta) potkat. A zaměstnaný rodič musí doslovat žonglovat s každým volným dnem (když pomineme, že výše ošetřovného činí jen 60% denního vyměřovacího základu). Jarní, pololetní prázdniny, letní, mezitím pár dní volna. Je to obrovská alchymie...

Máte-li dobrého zaměstnavatele, možná vám povolí také pracovat z domova. Važte si toho, v českém prostředí je to stále jako dostat k narozeninám bílého jednorožce. Budete-li plnit zadané úkoly svědomitě, možná se místní zaměstnavatelé osmělí a umožní práci z domova i dalším rodičům nemocných dětí. Nebojte se jít s dítětem k lékaři jen kvůli strachu o ztrátu zaměstnání. Je to životní etapa, která se musí absolvovat a zvládnout. Přesto vycházejte kolegům vstříc a čerpejte volno a ošetřovné uvážlivě.

Napište nám, jak se vám aktuálně pracuje z domova, co se vám daří a co ne...

Poznámka redakce: Tento článek jsme pro vás chystali předtím, než se situace s koronavirem vyhrotila a byly zavřeny školy a školky. Aktuálně sledujeme projednávání změn u ošetřovného MPSV ČR. Prozatím můžete číst aktuality o ošetřovném zde nebo se připojit na facebookové stránky ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové zde. Během druhé poloviny tohoto týdne budou projednáno ošetřovné ve vztahu OSVČ kvůli koronaviru.