Když se nadšení pro práci zvrhne ve workoholismus

13.08.2018

Už jste se někdy přistihli, že trpíte neustálou potřebou dosahovat výsledků? Po dokončení náročného úkolu zřídkakdy vyhledáte odpočinek a vaší hlavní motivací je dosažení nové mety? 

Pokud navíc každý den (myšleno i dovolenou) nevykonáte něco smysluplného, přepadne vás pocit zmaru a nespokojenosti...

Gratulujeme! Máte našlápnuto stát se workoholikem. 

Až na to, že není k čemu gratulovat.

Zatímco vaši kolegové skřípou zuby, protože nedávají to nelidské tempo, váš šéf plesá, neboť úkoly se plní, produktivita roste a měřítka výkonnosti stoupají.

A vy? Pokud jste ještě nevyhořeli, pak si zřejmě vychutnáváte pocit být zaneprázdněný. Přirozeně si na sebe nabíráte další a další úkoly, aniž byste se zamysleli nad tím, zda na ně máte potřebnou kapacitu a energii. Tvrdíte, že patříte k těm šťastlivcům, pro něž se práce stala koníčkem a vášní, protože jen tak si dokážete omluvit sami před sebou, že jste se na ní stali závislí.

Výsledkem je, že trpí vaše rodina a vztahy s kamarády se rozpadají. Fyzicky se cítíte unavení, a i když dosáhnete vrcholových met, ze svých úspěchů se netěšíte, neboť vidíte další úkoly před vámi. 

Když je život v nerovnováze

Není žádným tajemstvím, že pro dosažení spokojeného života potřebuje každý člověk svůj čas smysluplně rozdělit mezi vztahy, práci a čas věnovaný pouze sobě. A pokud např. veškerý volný čas věnujeme pouze práci či rodině na úkor osobního života, pak nemáme jak dobít svoje vnitřní baterie a zdroj naší energie klesá. Paradoxně pak pracujeme víc a víc a uděláme toho míň a míň.

  1. Vztahy (rodina a přátelé - potřeba někam patřit a mít rád).
  2. Práce (finanční zajištění, sociální postavení - potřeba zažívat úspěch a realizovat se).
  3. Osobní život (zdraví, koníčky, relax - potřeba osobního rozvoje a seberealizace).

Sklony k workoholismu = Tendence přehltit se úkoly, ztratit kontrolu nad odpracovanými hodinami, stát se závislým na práci. 

Sklony k workoholismu trpí lidé s vyšším vzděláním pracující na pozicích, kde se vyžaduje vysoká schopnost kreativity a je spojená s vyšším stresem a soutěživosti. 

Tipy, jak efektivně hospodařit s časem

Obecně doporučuji vytvořit si systém nastavování pracovních cílů. Zamýšlejte se nad tím, co chcete i z dlouhodobého hlediska a nepodléhejte krátkodobým urgentům. Ujasněte si, na čem vám opravdu záleží.

  • Vytvořte si hranice. Definujte si čas, který chcete věnovat práci a ten skutečně dodržujte. S tím souvisí i pracovní schůzky. Informujte předem protistranu, kolik na ni máte prostoru.
  • Každý den si napište konkrétně, co je třeba udělat. Definujte si 3 stěžejní úkoly a splnění jakýchkoliv dalších již považujte za bonus ne nutnost.
  • Věnujte se nejdříve strategickým úkolům, potom rutině.
  • Nezapomínejte na pravidelnou a lehkou stravu, protahování se během dne a samozřejmě na pauzy během pracovní doby. Možná to zní jako klišé, ale ruku na srdce, jak moc toto dodržujete?
  • Nedělejte práci za druhé jen proto, že neumíte říct ne. Přimějte sám sebe k tomu, abyste se NE naučil/a říkat. Přirozeně přebíráte zodpovědnost za každý projekt, do kterého jste zapojený/á. Buďte selektivní a ujistěte se, že vaše kapacita je naplněna rozumně. Věnujte se jen tomu, na čem vás skutečně záleží.
  • Nezapomínejte na svoje děti i rodinu. K tomu není víc co dodat, čas odepřený dětem, už vám nikdo nevrátí.
  • Neberte svoje přátele a partnery automaticky. Pokud procházíte v zaměstnání náročným obdobím, informujte je, ať jsou shovívaví. Až toto období pomine, vynahraďte si čas, který jste jim odepřeli.

Věnujte pozornost tomu, kolik máte reálně času i energie. Pracujte na tom, abyste svůj čas neřídili pouze tím, co si žádá zaměstnání, ale pamatujte na to, že máte i osobní život. Pro lepší pracovní výsledky je třeba umět práci na chvíli opustit a jít relaxovat.

Způsob, jak bojovat s démonem zvaným workoholismus není snadný a pokud nepomůžou výše uvedené tipy, pak raději vyhledejte odborníka. A i když slovo workoholik pochází z angličtiny (odvíjí se od slova alkoholik), syndrom vyhoření se nevyskytuje jen v amerických filmech. Rozhodně není s čím si zahrávat.