Kdy je čas změnit obor

01.07.2020

Někdy je těžké odhadnout okamžik, kdy vyskočit z potápějící se lodi. Když to uděláme moc brzy, riskujeme, že si budete připadat jako zbabělci. Když vyskočíme pozdě, možná nás vrak stáhne ke dnu. Jak tedy načasovat svůj odchod, když jsme obklopeni nejistotou?

Turbulentní doby dávají šanci novým začátkům

Někdy může nedostatek zakázek nebo práce a s tím související volný čas nebo práce přinést naopak možnost obrátit se k něčemu smysluplnému. Získat prostor přemýšlet, umožňuje mnohdy přemýšlet konstruktivněji nebo přinést nečekané nápady nebo příležitosti. Ty nejlépe zúročíme, když se namísto potlačování úzkostných stavů zaměříme na to, čeho bychom chtěli dosáhnout nebo jaké pozitivní změny bychom rádi docílili. Naše mysl je geniální v tom, že jakmile si dokáže představit cílový stav věci, začne produkovat scénáře, které vedou k jeho naplnění. Pokud si něco nedokážeme ani představit, velmi těžko toho můžeme dosáhnout.

Nápady si zapisujte a zkuste si v mysli představit sami sebe v situaci, kterou jste už vlastně zvládli.

Cítíte-li smutek z toho, že nemáte v zaměstnání nebo podnikání jistoty, o které jste se mohli dlouhou dobu opřít, nechejte tyto pocity nejprve projít skrz vás. Neodsunujte je, přijměte svůj pocit zmatku. Nápad, jak ze složité situace ven, nemusí přijít hned. Nejprve se vypořádejte se svým strachem, vztekem a lítostí. Odevzdejte svoji snahu mít věci pod kontrolou a soustřeďte se na jednotlivé činnosti tak, jak přichází. Nové začátky vyžadují rozvahu a nebojácnost - v tomto pořadí. Přemýšlejte o tom, co volba nového profesního směru znamená, co se musíte naučit, jak vás váš výběr změní jako člověka.

Informujte se, sledujte trendy, ale nenechejte se od podnikání odradit

Představte si, co můžete svým rozhodnutím získat. Co bude nutné ve prospěch nového směru obětovat? Lze podnikat v době, kdy není jasné, jaká opatření/omezení budou vyhlášena zástupci vlády další den? Dle stránek Ministerstva průmyslu a obchodu se čísla podnikajících fyzických osob od prvního kvartálu letošního roku (a také počty aktivních živnostenských oprávnění) mírně zvýšily.

Ve třetím kvartálu roku 2020 mělo živnostenské oprávnění 3 016 144 živnostníků, v prvních kvartálu 2 995 285. Ovšem k posouzení, zda byl tento vývoj zdravý, nám chybí údaje o tržbách, počty pozastavených živností a další údaje.

A co když jsem zaměstnanec? Je dobré měnit v této chvíli zaměstnavatele?

Meziroční pokles pracovních nabídek v měsíci září 2020 (ve srovnání ke stejnému měsíci roku 2019) je 28 %, uvedl Tomáš Dombrovský z portálu Jobs.cz. Také nám sdělil, že "před druhým lockdownem trh ještě zdaleka nebyl zotaven po tom prvním." Tomu by odpovídal i vyšší počet nezaměstnaných v září 2020 oproti přechozím dvěma rokům stejného měsíce. Přesto je zde přes 300 tisíc volných pracovních míst.

Poslední kvartál tohoto roku ukáže, nakolik vládní programy (kurzarbeit, antivirus) pomohou udržet zdraví trhu práce. Ekonom Štěpán Jurajda v DeníkuN v  dodává, že bez aktivní politiky zaměstnanosti by ČR mohla promarnit velkou část lidského kapitálu. Věřte si, že správný čas osvojit si nové dovednosti a třeba i změnit obor je právě nyní. Důležité je nenechat se ukolébat a být vždy alespoň o krok napřed.