Triatlon sebepoznání

09.11.2020

Triatlon je sportovní disciplína, ve které se závodníci musí vypořádat s během, jízdou na kole a plaváním v těsném sledu po sobě. Jak souvisí sebezpoznávání se závody? A jak jinak byste označili péči o tělo, duši a intelekt...

Bez fyzické aktivity stárneme rychleji

Některé funkce našeho oběhového a pohybového systému, stejně jako dýchání nebo nervový systém se časem mění, stejně jako počet buněk a naše schopnost se vypořádávat se stresem. Stárnutí nemusí znamenat nečinnost, spíše je vhodné uzpůsobit fyzickou aktivitu našemu zdravotnímu stavu. Jinak stárne člověk, který byl chronicky nemocný od dětství, jinak někdo po úrazu nebo zdravý člověk. Genetika v tomto hraje roli konkurenční výhody. Kdo má lepší stavební materiál, má bonus. Houževnatost je však důležitější.

Chůzí ke zdraví

Zamyslete se, jakou fyzickou námahu představuje vaše zaměstnání? Jste aktivní nebo pasivní? Podle toho vyberte druh aktivity, které se budete věnovat. Nemusí to být hned hodina obden, Nejpřirozenější pohyb je chůze, proto se jí nevzdávejte. Ujděte každý den alespoň čtyři tisíce kroků (můžete měřit krokoměrem nebo pomocí aplikace v telefonu). Jste-li po nemoci, ujděte takovou vzdálenost, jaká je pro vás přijatelná a postupně si ji navyšujte. Nenechejte se odradit tím, že někomu jinému to jde lépe, rychleji nebo snadněji.

Jaké pohybové aktivitě se věnovat?

U sportovních aktivit platí totéž - pozvolna zvyšujte nároky na svou kondici. Kde se poradit? Vhodný sport vám může poradit odborník v centru sportovní medicíny, trenér, kterému důvěřujete nebo váš fyzioterapeut. U dětí je možné oslovit třeba sportovního analytika (nebo se poradit s učitelem tělocviku, pokud v něj mate důvěru). Nezbytné je k pohybu tělo zásobovat minerály, vitamíny a vhodnou stravou. U lékaře si nechávejte pravidelně dělat krevní obraz a navštěvujte preventivní prohlídky. Poradit se o vhodné stravě můžete take s výživovým poradcem. Jak to probíhá najdete zde.

Traumata a bloky z dětství

K životu patří věnovat se svojí práci s láskou i prozkoumávat temná zákoutí duše a vyrovnávat se s rodinnými traumaty a psychickými bloky. Proč se zbavit jednou provždy nezpracovaných konfliktů z dětství? Ačkoliv to může zabrat několik let (nebo desítek let), je důležité se z bludného kruhu očekávání rodiny vymotat. Sebepoznání nám dává šanci přiznat si, že potřebujeme jiné vzorce přemýšlení a chování, než jak to bylo nastaveno v naší rodině. Tím měníte současně osud svých dětí. Můžete jít cestou psychoterapie nebo třeba rodinných konstelací (ale v oblibě je též biofeedback nebo kineziologie).

Mentální odolnost jako mantra

Mentální odolnost je naše schopnost vypořádávat se s vnějším i vnitřním tlakem. Jak dosáhneme toho, aby náš vnitřní dialog byl spíše přátelský? Abychom neodrazovali sami sebe? Pro sebepoznání je klíčové podporovat svoje silné stránky, talent, přiměřeně se pohybovat a dobře spát. Při odpočinku, sportu i dokončování našich úkolů se tvoří hormony, které podporují naši dobrou náladu a vyrovnanost. Když se naučíme v kritickém okamžiku nevybuchnout, ale nejprve si svoji reakci prozkoumáme, vyřešíme obvykle polovinu problémů samovolně. Proto si pečlivě vybírejte svoje konflikty!

Umění a volnočasové aktivity

To, co děláme ve svém volném čase má také vliv na kvalitu našeho života. Je jedno, zda jsme v družstvu dobrovolnických hasičů nebo hrajeme ochotnické divadlo. Jakákoliv disciplína, ve které rosteme, dává našemu životu pocit naplnění. Někdo rád zavařuje, jiný hraje na klavír. Své nezastupitelné místo proto v odbourávání duševních bloků a stresu může mít kromě zálib i arteterapie. Arteterapie je kreativní terapie pohybem/tancem, hudbou nebo prostřednictví výtvarných technik. V dnešní uspěchané době potřebujeme dělat některé činnosti jen tak - pro radost. Zkuste hledat takovou činnost, při které mate pocit prostého "bytí", září vám oči a nehledíte na hodiny.

Jak odhalit svoje schopnosti?

Pryč je doba, kde se na emoční inteligenci (EQ) pohlíželo s despektem. Podle studie týmu studentů z Rumunska je pro úspěch v životě dokonce důležitější než číselná hodnota inteligence (IQ) v poměru 80:20%. Díky čemu se ale dítě může rozvíjet v obou typech inteligence? Kromě vrozeného talentu, je zcela zásadní, jak funguje rodina daného jedince. Zda se dítě cítí bezpečně, sebejistě. Rodiče předávají dítěti hodnoty - přátelskost, loajalitu a vnímavost k pocitům druhých, stejně jako vztah k učení se. Proto, když chcete, aby děti četly, čtěte. A nechcete-li, aby odkládaly to, co vám slíbí, plňte drobné sliby, které jim sami dáváte. I když se vám už chce odpočívat po náročném dni v práci.

Více o talentech zde.

Tělo, duše a intelekt spolu nesoupeří, ale doplňují se. Nezapomínejte tedy, že kráčí společně. Získáte tím život bohatější na radost, zážitky a možná i trochu nadhledu.