Lhát v CVčku se může prodražit

18.03.2019

Už jste si někdy psali profesní životopis? Položili jste si otázku, jaké údaje o své praxi, schopnostech či znalostech uvést? Je jasné, že potřebujete zaujmout potenciálního zaměstnavatele a zároveň tak nějak nepřestřelit nebo nenapsat něco, co není pravda. Racionální přístup je rozhodně na místě. Myslet si, že životopis je pouze formalita nebo vstupenka na osobní kolo výběrového řízení, kde pak můžete oslnit kouzlem svojí osobnosti, se může opravdu nevyplatit. My z pohledu personalistek víme, jak široký záběr znalostí či spíše neznalostí se v praxi schovává např. pod pojmem komunikativní angličtina :-).

Nicméně teď vážně.

Co hrozí člověku, u něhož vyjde najevo, že jste si určité skutečnosti před vznikem pracovního poměru zamlčeli nebo si je vymysleli? 

Zamlčet určitá fakta nebo naopak uvádět nepravdivá fakta je z pohledu občanského zákoníku (před smluvní informační odpovědnost) považováno za nepoctivé jednání. A platí to i pro pracovně-právní vztahy.

Chápeme, že uchazeči mívají obavu z toho, že práci nezískají, pokud se neprokáží určitým dosaženým vzděláním nebo některými schopnostmi. 

Ale pokud vyjde najevo, že zaměstnanec ve svém životopise nebo na přijímacím pohovoru lhal či něco zamlčel, nejenže je to důvod pro zrušení pracovního poměru, ale je to i důvod, z něhož mu vyplývá odpovědnost za škodu. Za škodu, která zaměstnavateli vznikla tím, že najal nekompetentního člověka na práci, kterou tento člověk není schopen vykonávat. Zaměstnavatel tedy po něm může chtít odškodné, náhradu za realizaci nového výběrového řízení anebo v horším případě i náhradu za ušlý zisk.

Takže až budete příště psát svůj životopis, nepodceňujte se, ale rozhodně si neříkejte, že papír snese všechno. A pokud se umíte anglicky pouze představit a napsat e-mail za pomoci google translator, nebo mluvíte s významnějšími chybami, tak rozhodně neuvádějte komunikativní angličtinu :-). Pocit trapnosti při případném testování je to nejmenší, co se může stát.