Měníte zaměstnání? Prověřte si zaměstnavatele předem

09.06.2020

Dospěli jste do fáze, že se potřebujete posunout a na stávajícím pracovišti to není možné? Než se definitivně rozhodnete pro odchod, upřesněte si, čemu se chcete ze srdce věnovat a jaké ambice byste si rádi naplnili. Je to prý lepší strategie pro změnu zaměstnavatele nebo oboru, než pouhý útěk před nevyhovujícími podmínkami. Které kroky máte udělat, aby změna dávala smysl a vy se vyhnuli velkému rozčarování? 

Zamyslete se, jak vybíráte

Jak postupujete při nákupu online? 77 % lidí prý hledá před nákupem dostupné recenze zboží online (např. na Heuréka.cz). Řada pacientů praktikuje totéž při hledání nového lékaře. V prostředí vyhledávací služby Google se zase můžete stát recenzentem a v místě svého působení sdílet s ostatními názor na různá místa a služby okolo vás.

Můžete tam najít různé maličkosti, ze kterých si složíte finální obrázek o firmě (její nadační aktivity, společenská odpovědnost, vystupování firmy navenek a vyjádření vedení, aj.). Postupujete stejně důkladně při hledání práce? Nebo jen rozesíláte životopisy na všechny strany a čekáte, co vyjde?

Všechny portály, malé i velké, se naneštěstí musí popasovat s určitým počtem klamavých recenzí (buď k tíži, či prospěchu daného produkty, firmy). Proto si i hodnocení firmy ještě ovařujte.

Kde si ověřit důvěryhodnost případného zaměstnavatele?

Je to už roky stejné - nejlepší hodnocení je to, které vám dá současný zaměstnanec. Pokud se vám tato možnost naskytne, vyptejte se na to, co vás zajímá přímo. Pokud dostanete možnost mluvit o zvyklostem ve firmě s bývalým zaměstnancem, může to být také oči otevírající rozhovor. Prověřujte sociální média daného oboru a firem (občas naleznete skryté perly - konkurenční boj a pomluvy přímo ve feedu).

Jak prokličkovat pracovním trhem a získat relevantní informace? Procházejte si postupně různé zdroje informací. Neunáhlujte se se zasíláním životopisu, pokud se vám něco v dané komunikaci nelíbí. Recenze zaměstnavatelů lze najít na Atmoskop.cz (případně na Vímvíc.cz). Hodnocení firem je také na Indeed.com v sekci Oblíbení zaměstnavatelé.

Žebříčky oblíbenosti zaměstnavatelů

Stabilně zavedené firmy, které poskytují dobré pracovní podmínky se mohou umisťovat v různých žebříčcích oblíbenosti. Sledovat můžete třeba soutěž Sodexo Zaměstnavatel roku (současný ročník najdete zde) nebo hodnocení oblíbenosti firem na úvodní stránce Jobs.cz. Mezi absolventy škol bodují letos Kiwi.com, Seznam.cz, ČEZ nebo Škoda Auto (podle výsledku studie TOP zaměstnavatelé). Ti také uvedli, že vysoký plat a příjemné pracovní prostředí jsou hlavními kritérii při hledání práce.

Jak hodnotit start-upy? Novým projektům a firmám chybí historie a případná spolupráce tak stojí čistě na důvěře. Jak se vyhnout risku? Můžete se zúčastnit mashup večerů v jednom z Impact HUBů a proklepnout si myšlenku na spolupráci ještě zčerstva. Více o tomto formátu zde.

Spoléhejte na svoji intuici a vyhledejte si o potenciálním zaměstnavateli dostatek informací. Zpozorněte, jestliže vidíte inzerát na stejnou pozici potřetí v tomto roce nebo se k vám dostane informace, že už jste patnáctá kandidátka. Toto může signalizovat budoucí problémy. Neplýtvejte svým časem.