Minimální a zaručená mzda ve 2020

06.01.2020

Minimální mzda v roce 2020 vzroste ze 13 350 Kč na 14 600 Kč. Hodinová zaručená mzda se pohybuje na částce 87,30 Kč.

Jak je to s výší zaručené mzdy a co to vlastně znamená? 

Zaručená mzda zaměstnancům zaručuje minimální výši příjmu v závislosti na složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce. Je rozdělena do 8 skupin tzv. minimálních mzdových tarifů pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin. 

Zaručená mzda se vztahuje na zaměstnance ve firmách, ve kterých není uzavřena kolektivní smlouva.

Ve státní sféře dostávají pracovníci určitý plat, jenž je stanoven na základě platových tříd (kterých je celkem 16).

V případě, že je mzda v určitém měsíci nižší než zaručená, musí zaměstnavatel doplatit zaměstnanci mzdu do výše stanoveného minima. Do výše zaručené mzdy se nepočítají náhrady mzdy (např. cestovné), ani jiné příplatky (např. za práci přesčas, v noci, o víkendech, svátcích apod.). 

8 skupin prací pro účely zaručené mzdy

1. skupina: Výše zaručené mzdy 14 600 Kč (Rozdíl oproti 2019 +1 250 Kč)

Pomocnice v kuchyni, šička, skladník - manipulace s předměty do 15 kg, pomocník v obchodě, uklízečka, doručovatel zásilek a další nekvalifikované práce. První a druhá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře. 

2. skupina prací: Výše zaručené mzdy 16 100 Kč (Rozdíl oproti 2019 +1 360 Kč) 

Řemeslník nebo dělník na stavbě, skladník - manipulace s předměty nad 15 kg, popelář či sanitář, trafikant, domovník či školník a ochranka objektů, řidič osobních aut, kuchař jednoduchých jídel, pokojská, kontrolor a třídič v balírnách, obsluha balicích linek apod. Třetí a čtvrtá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře. 

3. skupina prací: Výše zaručené mzdy 17 800 Kč (Rozdíl oproti 2019 +1 520 Kč) 

Zedník či klempíř, instalatér a topenář - jednodušší práce, opravář elektrických či tepelných spotřebičů, holič a kadeřník, prodavač, kuchař - běžné druhy teplých jídel, pokladní, číšník či barman, pracovník na počítači - databáze, tabulky apod., účetní, fakturant - jednodušší práce, automechanik, strojvedoucí metra, řidič aut nad 9 míst nebo nad 3,5 t, ošetřovatel, zubní instrumentář, řezník na jatkách apod. Pátá a šestá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře. 

4. skupina prací: Výše zaručené mzdy 19 600 Kč (Rozdíl oproti 2019 +1 630 Kč) 

Zdravotní sestra všeobecná, porodní asistentka, instalatér, topenář - složitější práce, průvodce - tlumočník, organizátor, jednání se zahraničními partnery, účetní - veškerá agenda kolem mezd, údržbář jednodušších zařízení a staveb, kuchař specialista - náročné menu, krejčí v modelové a zakázkové výrobě, automechanik - diagnostika a odstranění závad na elektronice, strojvedoucí na vedlejších tratích apod. Sedmá a osmá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře. 

5. skupina prací: Výše zaručené mzdy 21 700 Kč (Rozdíl oproti 2019 +1 850 Kč) 

Řidič autobusu pro víc než 16 osob, mistr, dispečer, záchranář, personální a mzdový účetní - zajišťování agendy, průzkumník trhu, daňový expert - jednání s finančním úřadem, kalkulace, správce rozsáhlého majetku, programátor, správce IT, podpora pro zaměstnance firem, učitel ve školce, instruktor v autoškole, projektant staveb nebo jednodušších sestav apod. Devátá a desátá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře. 

6. skupina prací: Výše zaručené mzdy 24 000 Kč (Rozdíl oproti 2019 +2 100 Kč) 

Obchodní referent - mezinárodní obchodní vztahy, tvorba cen, organizace prodeje, programátor (vývoj, návrh systémových komponent) a správce sítě (náročnější úkoly), tvůrce koncepce IT systémů, samostatný projektant rozsáhlých a náročných staveb apod. Jedenáctá a dvanáctá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře. 

7. skupina prací: Výše zaručené mzdy 26 500 Kč (Rozdíl oproti 2019 +2 320 Kč) 

Finanční expert, expert na marketing, expert IT, programátor - vývoj nových programů a systémů, vyučují na VŠ, lékař, zubař, farmaceut apod. Třináctá a čtrnáctá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře. 

8. skupina prací: Výše zaručené mzdy 29 200 Kč (Rozdíl oproti 2019 +2 500 Kč) 

Finanční a obchodní ředitel, makléř na finančním a kapitálovém trhu, náročné tvůrčí systémové práce apod. Patnáctá a šestnáctá platová třída zaměstnanců ve veřejné sféře.

A jak jste spokojeni vy, s vaší výší mzdy?