Nárok na dovolenou a zkrácený úvazek v případě různě dlouhých směn

23.03.2020

V dnešním článku navážeme na téma zkrácených úvazků a jejich specifika při čerpání dovolené. Zaměříme se na různě dlouhé směny, které mohou znamenat potenciální ztrátu peněz. Jak to tedy je a na co máte při různě dlouhých směnách nárok? 

V minulém článku jsme vysvětlili, jak se liší nárok na dovolenou při zkráceném úvazku od plného úvazku a na co si dát pozor. Rozlišili jsme dovolenou za kalendářní rok a dovolenou za odpracované dny a jak se obě dovolené liší.

Dneska máme jako hlavní téma různě dlouhé směny na zkráceném úvazku, které pro zaměstnance mohou znamenat potenciální ztrátu peněz. Jaký je tedy problém? Zádrhel může nastat v případě, že pracujete na zkrácený úvazek v různé dny a máte různě dlouhé směny, například pracujete v pondělí a úterý osm hodin a ve středu jen čtyři hodiny. V tomto případě si ohlídejte, zda dovolenou čerpáte rovnoměrně - aby se nestalo například to, že si berete volno jen ve dnech, na které připadají jen čtyři hodiny práce, pak byste prodělávali. Pokud tedy máte nárok na 12 dnů dovolené, ideálním řešením je čerpat osm dnů dovolené ve dnech s delší pracovní dobou a čtyři dny dovolené, když máte jen krátkou směnu. Takovýto scénář ale nenastane vždycky.

Můžete si také přepočítat nárok na dovolenou na jednotlivé pracovní hodiny. I když v zákoníku práce pro tento přepočet neexistuje podklad, neměl by to být problém, pokud se na tom se svým zaměstnavatelem dohodnete. Tento přepočet vám nijak neuškodí a v případě kontroly by to nemělo vadit ani inspekci práce.

Pokud vám nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část (jelikož jste nepracoval/a u téhož zaměstnavatele alespoň 60 dnů), máte nárok na dovolenou za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v kalendářním roce. Jestliže pracujete jen dva dny v týdnu, nárok na dovolenou za kalendářní rok nebo její poměrnou část mu vznikne až po 30 týdnech a nárok na dovolenou za odpracované dny nejdříve až po odpracovaných 11 týdnech.

Jaké máte zkušenosti s dovolenou na zkrácený úvazek vy?