Ochočte si svého šéfa

18.07.2018

Snad každého už někdy přepadl pocit, že jeho nadřízený je snad z jiné planety a že nemá žádnou představu o realitě. Všichni kolem něj chodí po špičkách a bojí se naznačit, že něco není v pořádku. 

Zádrhely v komunikaci se šéfem bývají bohužel příčinou řady neshod na pracovišti. Jak nadřízení, tak podřízení často zapomínají, že dobře fungující komunikace je základem zdravé firmy.  

Nebojte se vystoupit z řady a prolomit opatrné mlčení. Jak na to?

Důležitý je především pozitivní a konstruktivní přístup.

Pokud za šéfem půjdete s vnitřním přesvědčením, že je to neschopný ignorant, věřte, že se tak bude i chovat. Budete-li předem očekávat, že vaše snaha o dialog je marná a nikam nepovede, s největší pravděpodobností to přesně takto dopadne. Myslete na to, že co do jednání s nadřízeným vložíte, to můžete očekávat i opačným směrem. O slušnosti a korektnosti to platí dvojnásob.

Je dobré připravit si předem strukturu rozhovoru a jasně si vytyčit cíl, kterého chcete dosáhnout. Buďte jasní a struční - váš permanentně časově vytížený šéf jistě ocení, když nebudete chodit kolem horké kaše. Pokud jste nervózní, nachystejte si poznámky a klidně i celé věty, které hodláte použít. 

Přidá vám to na sebejistotě a nenecháte se tak snadno zatlačit do kouta nebo zmanipulovat. Obecně se vyplatí používat spíše otázky místo oznamovacích vět (například "Jak to budeme řešit?" či "Co si o tom myslíš?"). Dáváte tím najevo, že jste otevření jeho či jejím názorům a nebudete působit jako ukňouraná oběť.

Jestli si myslíte, že vás šéf pochopí napoprvé, jste pravděpodobně na omylu. 

Pozornost je většinou potřeba získávat několikrát a své požadavky opakovat. Máte-li pocit, že se po prvním pokusu o komunikaci nic nezměnilo, nebojte se ozvat znovu. A znovu. Platí totiž, že abychom něco důležitého opravdu přijali, musíme to slyšet ideálně třikrát. Šéfové v tomto ohledu nejsou výjimkou.

V případě, že opakované pokusy o změnu nejsou vyslyšeny, není od věci promluvit si nadřízeným vašeho nadřízeného. Nezabere-li ani to, poohlédněte se po jiném místě. 

Rozumní a vstřícní lidé na vedoucích pozicích totiž rozhodně nevymřeli.