Online nástroje na zvyšování jazykových kompetencí

20.04.2020

Jazyk je naše pojítko s okolním světem. Někdo si vystačí se znalostmi ze základní školy, jiný považuje za nutné rozvíjet k dokonalosti pouze svoji mateřskou řeč. Polyglotům nestačí jen několik cizích jazyků, se stejných zaujetím studují každý další jazyk (a pro přehlednost si je řadí do jazykových skupin podle příbuznosti). Proč bychom se měli věnovat studiu jazyků právě v této době? A má to cenu, když se umělá inteligence učí rychleji? Odpověď všichni známe. A není překvapující. Je to jednoznačné ano. 

Kultivovanost versus chaos

Benedict Carey píše v knize How we learn o postupném odklonu od tradičního přístupu ke studiu založeném jen na konzistenci k flexibilitě a kombinování vlastních návyků (str. 47). Doporučuje věnovat se studiu pravidelně v kratších úsecích, ale s respektováním osobních rituálů a možností každého člověka v daném dni. A jak se podle něj máme učit? Musíme si nechat prostor pro zapomínání (uvolnit prostor v hlavě na nové věci), cvičit paměť a postřeh (pozn. redakce - k tomu nám mohou pomoci "mechanické činnosti" jako luštění křížovek, skládání pexesa s dětmi nebo recitování). Zmiňuje také důležitost odpočinku a podpoření chemických procesů v mozku dodáváním vitamínů.

Sednout a číst!

Pokud mluvíme o čtení, nemyslíme tím jen knihy nebo magazíny (a online články). Jsou to osobní deníky, dopisy, citáty, krátké zprávy, pohlednice a komiksové příběhy. Pomoci nám mohou kreslené vtipy (text, který je doprovází je stručný) a filmy. Když pochopíte, čemu se jiný národ směje (nebo nad čím pláče), lépe pochopíte jeho kulturu. Nejsou-li veškeré zpravodajské portály dostupné v naší lokalitě, část lidí sahá po VPN připojení... Vztahy s kamarády z cizích zemích lze nyní také udržovat díky emailům a volání přes různé aplikace. Čtení je při studiu jazyků velmi důležitá disciplína, stejně jako poslech hudby, podcastů nebo snaha porozumět básním. S pochopením cizojazyčného online textu nám může pomoci aplikace Readlang, která přeloží neznámá slovíčka a usnadní nám pohyb v textu. Tu doporučuje i Eva Pěčková z Lemon - Jazykového koučingu. Podle ní je také nutné vynaložit určité úsilí v počátcích učení se nové řeči, abychom překonali prvotní nezdary a věčné začátky.

A teď k věci - co jít objevovat?

Youtube - stačí si vybrat podle jazyku - např. 130 words for... nebo English with Lucy.

Podcasty - BBC, rozhovory s významnými lidmi, které vede Guy Kawasaki nebo zkuste výběr těch anglických podle Edumama.

Procvičování čtení na Beelinguapp.com.

Pro milovníky hudby se nabízí Lyricstraining nebo online poslech na rádiích přes TuneIn Radio (kam si přidáte svoje oblíbené stanice z celého světa).

Do auta si můžete nahrát text (třeba překlad nějaké stránky, tzv. Text to Speech) a robot vám ho může předčítat, více zde.

Najít svého učitele pro online konverzaci můžete na Italki.

Zkuste online studium na jazykových institutech - British Council nebo Goethe Institut.

Bonus pro ženy - studium jazyků s Women in Languages.

Někomu může vyhovovat učení se slovíček prostřednictvím různých aplikací (např. Babbel, Duolingo, atp.). Jinému vyhoví spíše rychločtení s vyznačením klíčových slov. Podle Marie Knapp z Czech Courses Prague současná situace studiu jazyků nahrává. Podle ní je nejtěžší se přinutit začít (ať už je člověk v domácí karanténě nebo je normální situace).

Znalost další řeči rozšiřuje obzory, zlepšuje porozumění světovému dění. A dává nám pocit plnějšího života - v každé řeči se totiž souhlas, radost, nevole vyjadřují jinak a mají jiný náboj. Studujte pro radost, pište svým novým kamarádům v zahraničí, čtěte jejich zprávy. Kontext zpráv každé země je maličko jiný. A kromě nové řeči získáte nové příběhy do svého života. A budete umět použít správná slova ve správný okamžik.