„Out of office“ - RODÍM

19.09.2018

Dítě, nebo kariéra? Dilema, které v dnešní době řeší spousta mladých žen. Několik let zapáleně studovaly, našly si fajn zaměstnání v oboru, vypracovaly se a všechno šlapalo jako hodinky. Najednou ale začal monotónní zvuk klapající klávesnice nenápadně střídat tikot jiných hodin - těch biologických. 

Co teď?

Opouštět pracovní svět se jim nechce, ale ten mateřský je láká taky. V okolí přibývá kamarádek a bývalých spolužaček, které před sebou pyšně tlačí kočáry, a facebookové zdi se pomalu mění z večírkové kroniky na fotografickou výstavu kojenců a batolat.  

To, co se na první pohled jeví jako dilema, ale ve skutečnosti dilematem vůbec být nemusí. 

Práce při mateřské či rodičovské dovolené z vás neudělá neplnohodnotnou matku a péče o dítě při práci méněcennou zaměstnankyni či podnikatelku. Nic není černobílé, a i v tomto případě se vždy dá najít nějaká střední cesta. Překážkou je mnohdy jenom vlastní strach z neznámého, který je samozřejmě pochopitelný, a o něco méně pochopitelné předsudky zakořeněné hluboko ve společnosti. Pokud tedy nechcete zahodit léta tvrdé dřiny a ztratit profesní nit, rozhodně nemusíte.

Před tímto důležitým rozhodnutím je třeba udělat si jasno v prioritách a vše dobře zvážit. 

Kmitání mezi mateřskými a pracovními povinnostmi totiž není pro každého. Někdo zjistí, že chce být maminkou na plný úvazek a maximálně si to užívá, jiné maminky se postarají o dítě, splní pracovní povinnosti, mezitím si ještě stihnou zaběhnout na pedikúru a užívají si to úplně stejně. A je to tak v pořádku. 

Klíčové je být si vědoma toho, že existuje možnost volby a rozhodnutí pořídit si dítě v žádném případě neznamená jistou kariérní sebevraždu. Naopak vás to nejspíš naučí, jak zefektivnit práci, zvýšit produktivitu a zdokonalit time management. Žádný certifikovaný školitel vás v tom totiž nevytrénuje lépe než vlastní dítě 😊