Pomoc! Nevím, jak si říct o pomoc

28.05.2018

"Nestíhám." "Mám toho teď moc." "Šéf se asi zbláznil." Zní to povědomě? Máte pocit, že se na vás práce valí ze všech stran a konec je v nedohlednu? Nezbývá vám čas na relax a koníčky? V dnešní uspěchané době není přepracovanost a hektický životní styl ničím neobvyklým. Zhroutit se pod tíhou povinností a vyhořet ale patří k těm méně efektivním a sexy řešením svízelné pracovní situace.

Jedním z nejrozumnějších a nejdostupnějších způsobů, jak si v práci trochu odlehčit, je poprosit o pomoc kolegy. Spousta z nás se to ale bojí udělat ze strachu, že budeme otravní, budeme v jejich očích vypadat neschopně a nekompetentně anebo jim pak budeme dlužit něco na oplátku. Přinejhorším všechno dohromady. Velkou roli často hraje i naše ego, které nám našeptává, že bychom všechno měli zvládnout sami na jedničku a pasovat se tím do role supermuže či superženy.

Potlačit výše zmíněné pocity a dát okolí najevo, že objem pracovních úkolů je nad naše síly, není snadné, ale vyplatí se to. A to hned dvojnásob. Podle různých výzkumů jsou totiž nejšťastnější ti lidé, kteří pomáhají ostatním. Jednoduše řečeno - čím víc štěstí rozdáš, tím šťastnější sám jsi. Myslete na to, že zatímco delegujete úkoly, ulevujete sami sobě a zároveň poskytujete druhým příležitost, aby se cítili lépe. Win-win.

Nebojte se tedy poprosit méně vytíženého kolegu či kolegyni, aby vám pomohli s reporty nebo s přípravou prezentace. Vám zbyde čas na dosud podceňovaný odpočinek, kolegové budou rádi, že vám mohli trochu odlehčit, upevníte vztahy na pracovišti a všichni budou zkrátka happy jak dva grepy.