Povyšte svoje chyby na úspěch

08.05.2018

Nikdy nedělám stejnou chybu dvakrát. Udělám ji šestkrát, jen abych si byl jistý, že takhle to opravdu nefunguje. Smutné a mnohdy pravdivé. Chyby jsou sice nepopulární, ale běžnou součástí našich nejen pracovních životů. Pokud se jimi nenecháme odradit, převezmeme za ně zodpovědnost a postavíme se k nim čelem, získáme skvělou příležitost naučit se něco nového a příště (byť až na sedmý pokus) se jim vyhneme. 

Jak si celý proces ulehčit a urychlit?

Pokud něco zvrtáte, mějte na mysli, že to nevypovídá nic o vás jako o člověku. Nedělejte proto unáhlené závěry o své hodnotě či (ne)užitečnosti. Nesnažte se selhání před ostatními za každou cenu zatajit a za svůj čin se postavte. Čím dřív to uděláte, tím dřív se situace dostane zpátky do normálu. Pokud budete dokola omlouvat své jednání sami před sebou, nepříjemný aktuální stav si pouze prodloužíte.

V další fázi se zaměřte na rozpoznávání chvíle, kde přesně se to zvrtlo. Pokud si nejste jistí, je dobré promluvit si s někým zasvěceným, abyste věděli, co příště určitě nedělat. Přemýšlejte, jak by se daná situace dala zlepšit. Možná to není tak strašné, jak se na začátku zdálo, a věci se dají poměrně elegantně uhladit. Snažte se tedy získat dostatečný nadhled a zachovat chladnou hlavu.

V případě, že se opravdu "zadařilo" a váš přešlap je větší, než jste schopni strávit, neoddávejte se pocitu, že musíte všechno za každou cenu zvládnout sami. Vaši kolegové, rodina nebo kamarádi vám jistě rádi podají pomocnou ruku a povzbudí vás, když se budete cítit pod psa.

Ačkoli se nám chyby zdají být otravné a nežádoucí, jsou nevyhnutelné a užitečné, protože pomocí nich získáváme cenné poznatky a objevujeme dosud nepoznané hranice. Své chyby si proto hýčkejte a učte se z nich. Jen tak je totiž dokážete přetvořit na úspěch.