Příprava na pracovní pohovor: I realita může být příjemná

03.03.2020

To nejtěžší máte za sebou. Váš životopis se probojoval do užšího výběru. Pokud jste rodič, pečující, člověk s částečným invalidním důchodem nebo majitel jiného nelineárního životopisu, pak si můžete zatleskat už nyní. Byli jste vybráni z řady uchazečů, kteří se nebudou mít ani možnost prezentovat. Jak se můžete na pohovor připravit?

Připravte se na nejhorší, ale chovejte se klidně

Možná máte srdce na dlani a jste schopní zařídit věci, u kterých se ostatní zaseknou, neočekávejte ale, že vaše dary objeví člověk, který vás vidí poprvé nebo že s každým personalistou navážete osobnější kontakt. I personalista je jen člověk a pokud má jen průměrnou empatii, nemusí umět rozpoznat váš talent. Je sice lepší, pokud se dostanete do rukou někoho, kdo má větší praxi (nebo alespoň nemá předsudky), ale zkuste najít společnou řeč i s těmi ostatními. Minimálně ukážete, že umíte být nad věcí, což se pro většinu týmových rolí hodí.

Na pracovních pozicích, které jsou trhem práce velmi žádané, to budete mít jednodušší. Horší to bude v oborech, kde se hraje na to, kdo má ostřejší lokty. Prvním předpokladem úspěchu proto je, že znáte sami sebe, že si udržíte svoji tvář sami před sebou. Ne každý pohovor, kam vás pozvou, bude to pravé místo pro vás. Ne každé odmítnutí je prohra. Je to zkušenost, která vám může pomoci zareagovat lépe na dalším jednání. Zbavte se strachu předem, běžte na pohovor klidní.

První dojem je důležitý

Jak zanechat dobrý první dojem? Přistupujte k tomu komplexně. Den před pohovorem běžte brzy spát a pokud rádi sportujete, odreagujte se pohybem. Promyslete si, zda je vaše digitální stopa v souladu s vašimi potřebami a pokud ne, změňte to. Internet je obvykle prvním místem, kde vás může dostihnout vaše minulost.

Jak se prezentovat na sociálních sítích, více zde.

Přijďte včas, řádně oblečeni a vezměte si s sebou podklady (třeba otázky k firmě, které si připravíte předem). Někdy je vhodné donést s sebou portfolio vaší práce (zejména u kreativních profesí). Oblečení volte takové, které respektuje plně vaši postavu a doplňky vybírejte uvážlivě. Tloušťka nikomu u pohovoru body nezíská, ale pokud budete elegantně oblečeni a budete umět vhodně reagovat na otázky personalisty, zase tyto "ztracené body" můžete získat zpět.

Někdy může být těžké odpovídat na otázky člověku, ze kterého cítíte, že se mu nepozdáváte, nezapomeňte, že on není nepřítel. Dělá jen svoji práci. Přemýšlí o tom, nakolik splňujete představy firmy. Jen těžko během jednoho setkání změníte náhled, který si personalista udělal, ale neznamená to, že takto budete u něj zapsaní pořád. Na všechny otázky odpovídejte zlehka a pokud je požadována znalost cizího jazyka, očekávejte, že budete mít prostor v dané řeči promluvit (o sobě, svojí práci, atp.). Zaskočeni být můžete, ale improvizací obvykle získáte opět pevnou půdu pod nohama. Zkuste to i když se hlásíte na novou pozici, obhajte svoje důvody, proč chcete vykonávat zrovna tuto jednu konkrétní. Ale buďte k sobě féroví, musí to být dobré důvody (koníček, nový směr kariéry, povahové rysy vhodné pro doplnění stávajícího týmu, atd.). Někdy jen chtění nestačí.