Přivýdělky při zaměstnání - na co si dát pozor?

09.03.2020

Chodíte do zaměstnání, starost o rodinu máte v malíčku a ráda byste pracovala víc a získávala nové zkušenosti? Nebo byste chtěla do vaší peněženky přihodit nějakou korunu navíc? V dnešním článku se podíváme na situaci, kdy si zaměstnanec chce něco málo přivydělat k současnému zaměstnání a co na to říká zákoník práce.

Ke svému zaměstnání si podle zákona přivydělávat můžete, jen musíte rozlišovat, zda se jedná o přivýdělek u stávajícího zaměstnavatele nebo někde jinde, tyto dvě situace se totiž liší. Jako příklad si můžeme uvést paní Smutnou, která pracuje jako asistentka a k tomu by chtěla začít s prací asistentky i v jiné firmě - tedy u druhého zaměstnavatele. V tomto případě bude potřebovat písemný souhlas prvního zaměstnavatele, jelikož se jedná o shodnou činnost s jeho předmětem činnosti.

Pokud by si paní Smutná chtěla vydělat peníze navíc u stávajícího zaměstnavatele, může využít dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Musí si dávat pozor na limity, které jsou u dohod stanoveny, a to maximálně 300 hodin ročně u DPP a 20 hodin týdně u DPČ. Dalším omezením, na které by měla myslet, je podmínka, že druh práce vykonávané na dohodu by měl být jiný druh práce než v původním pracovním poměru.

Práce při pobírání peněžité pomoci v mateřství

Pokud byste si chtěla přivydělat v době pobírání PPM, je důležité myslet na to, že nemůžete v době pobírání PPM vykonávat stejnou práci, ze které se odvádělo pojistné na nemocenské pojištění a ze kterého se také vypočítávala výše PPM. Můžete ale pracovat na základě DPP nebo DPČ nebo uzavřít pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem. I zde však platí zákaz vykonávání výdělečné činnosti, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele bez jeho předchozího písemného souhlasu.

Přivýdělek při pobírání rodičovského příspěvku

Na rozdíl od přivýdělku při pobírání PPM není práce při pobírání rodičovského příspěvku nijak omezená. Jen nezapomínejte na zákonná pravidla, která říkají, že pokud chcete pracovat, musíte zajistit celodenní řádnou péči o dítě. Nově se počet hodin, na které mohou rodiče dávat děti mladší dvou let do jeslí a nepřijít přitom o rodičovský příspěvek, zdvojnásobil - stoupl ze 46 na 92 hodin měsíčně.

Jaké máte zkušenosti s přivýdělkem vy?