Proč se dobrovolnictví má brát vážně aneb přidaná hodnota v životopisu

06.05.2020

Máte zkušenost s dobrovolnickou činností? A přemýšleli jste, jakou může mít tato vaše praxe váhu při hledání zaměstnání? 

Nedávno jsem četla, že pro personalisty je mnohem důležitější vaše vize, se kterou před ně předstupujete, než všechno to ostatní. 

Pokud je to pravda, neděláme chybu, když tyto dovednosti zamlčujeme nebo snižujeme? Umíme o svých kvalitách a zkušenostech komunikovat? Jakým způsobem bychom to měli dělat?

CO JE TO DOBROVOLNICTVÍ?

Je to jakákoliv smysluplná činnost, kterou vykonáváme pro ostatní bez nároku na honorář. A současně jí věnujeme čas a energii (v roce 2018 odpracovali dobrovolníci v ČR celkem 46,1 milionu hodin za rok). Pro někoho je to možná zpočátku útěk z civilního života naplněného smutkem a stresem, pro jiné je to potřeba samozřejmá jako jídlo a pocit bezpečí. Kromě toho, že tato zkušenost posunuje lidsky, může být dobrovolnická činnost také jízdenkou do nové profesní stanice.

Dobrovolník může podepsat dobrovolnickou smlouvu nebo za vykonanou činnost získat osvědčení. Aktuálně se řada lidí věnuje doučování dětí, šití roušek nebo roznášení nákupu ohroženým spoluobčanům. Oblastí, ve kterých je možné působit, je celá řada. Hodnota dobrovolnické práce v roce 2018 byla podle České statistického úřadu vyčíslena na 6,4 mld. Kč. Do HDP se ale prý nezahrnuje. Škoda.

CO MŮŽETE JAKO DOBROVOLNÍK OČEKÁVAT?

Důvěryhodná organizace si zve zájemce o dobrovolnickou činnost na pohovor. 

Ideální dobrovolník musí souznít s nastavením pravidel činností organizace, pro kterou se rozhodl působit a to tak, aby podpořil svojí činností procesy, které už fungují. Je proto určitě moudřejší respektovat pravidla pomoci v dané (neziskové) organizaci. Ale pro ty, kteří se chtějí rozhodovat svobodněji, je dobrá platforma Umsemumtam, která dává prostor vykonat určitou konkrétní jednorázovou činnost.

Jak udělat dobrý dojem na pracovním pohovoru zde.

Můžete vybírat z konkrétních nabídek nebo oslovit vybranou organizaci sami. Velmi oblíbeným způsobem pomoci se stal v posledních letech také tzv. "corporate volunteering", dobrovolnická činnost vykonávaná zaměstnanci jedné firmy na určitém záměru a v kratší době. Prý to báječně tmelí kolektiv a přináší řadu dobrých nápadů pro chod firem! Komunita lidí, které spojuje dobrý záměr, je silně motivovaná a může velmi zásadně změnit kvalitu života příjemců pomoci. Zajímavé nabídky se také objevují na stránkách Neziskovky.

PROČ SE DOBROVOLNICTVÍ VYPLATÍ?

Pomáháme-li druhým tak samozřejmě jako dýcháme, je téměř jisté, že jsme spolehlivými lidmi, nehrajeme si na online hrdiny a umíme hledat cesty nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Toto jsou vlastnosti, které kvalitní pracovník pečující o nábor lidí ve firmě pozná. A třeba dá šanci i člověku s méně "naleštěným" životopisem, ale nezastupitelnými lidskými kvalitami. K vykonávání dobrovolnické činnosti je totiž také nezbytné umět nakládat s časem a improvizovat...

Pomáháte někde? Napište nám do komentářů, co vás na této činnosti baví.