Proč se se snažit o sebepoznání?

06.09.2020

Sebepoznání - tedy uvědomování si sebe sama, je podle mnohých odborníků zaručenou cestou k úspěchu. Podle nás je to také klíč, jak najít sám sebe a jediný upřímný postoj, který sami sobě můžeme doporučit. Metod, které můžete využívat je mnoho. Kultivujete všechny stránky své bytosti rovnoměrně? Tedy tělo, emoce i intelekt? A jak se vyrovnáváte s krizemi? Umíte překonat svůj odpor a svůj postoj změnit, když je to třeba? Co vám brání se vidět takoví, jací jste?Sebepoznání - tedy uvědomování si sebe sama, je podle mnohých odborníků zaručenou cestou k úspěchu. Podle nás je to také klíč, jak najít sám sebe a jediný upřímný postoj, který sami sobě můžeme doporučit. Metod, které můžete využívat je mnoho. Kultivujete všechny stránky své bytosti rovnoměrně? Tedy tělo, emoce i intelekt? A jak se vyrovnáváte s krizemi? Umíte překonat svůj odpor a svůj postoj změnit, když je to třeba? Co vám brání se vidět takoví, jací jste?

Jak se poznávat?

Poznávat se je radost, protože můžete získat mnoho dobrého do svého života. Přijmout sám sebe, vylepšit svoje dovednosti, intuici a empatii. A je to také bolest, protože budete konfrontovaní se svým stínem, konečným stavem věcí a svými předsudky. Ne každý ten komplexní pohled unese. Vnitřní integrita se buduje právě tím, co člověku nemusí být příjemné, čeho se bojí. Proto je potřeba si pocity selhání a strachu odpouštět, abychom mohli začínat znovu a zkoušeli prověřovat danou situaci z jiného úhlu, který jsme předtím třeba neviděli anebo nechtěli vidět. Tím získáme buď pocit, že jsme se rozhodli správně nebo další šanci najít něco nečekaného. Ta bolest, která vychází z naší duše, je daná naší přirozeností - touhou po klidu a neměnnosti. Časem se lze na proměnlivost a změny, které život doprovází, naučit dívat jako na naši jedinou jistotu a tím svoji mysl ukonejšit. Pomáhá naučit se přijmout kritiku a zpětnou vazbu bez nadbytečných emocí.

Kde získat zpětnou vazbu?

Zpětnou vazbu vám může dát partner, maminka, kamarádka nebo jiný člen rodiny, ale musíte být připraveni na to, že se vám nemusí líbit vše, co bude sděleno. Zpětná vazba je však důležitá. Budujete si díky ní vyšší míru vlastní objektivity. Pohled sám na sebe může být občas totiž zkreslený. Ne nadarmo se říká, že svět není takovým, jaký je, ale jací jsme my, resp. jak jsme se ho naučili vidět. Pravda je taková, že někdo umí být objektivnější, jiný je silně subjektivní. Vždy je to jen dílek do skládačky vašeho života. Další vhled vám může dát člověk, který si už touto etapou prošel, mentor, který vám stručně shrne rizika a příležitosti (třeba kolega, obchodní partner nebo šéf) nebo terapeut a kouč. Při výběru profesionála, se kterým budete spolupracovat, je vždy je nutné dát přednost tomu, co vám říká vaše intuice. Důvěra, tedy pocit bezpečí, pochopení druhou stranou, vám umožní sdílet možná o kousek víc, než byste původně čekali. V podporující atmosféře může člověk růst rychleji. Podněty k růstu můžete nalézt také na kurzu nebo v zájmové skupině lidí, se kterými sdílíte svůj koníček (ať už jde o cvičení, jazyky, vaření, chov koček nebo vyjížďky na kole). Toxickým lidem se ale vyhýbejte vždy. Ubírají sny a chuť něco dělat. A navíc sají energií lidí, kteří se o něco snaží.

Online nástroje pro sebepoznání

Víte v čem vynikáte? Tušíte, jak svůj talent zkultivujete tak, aby vám přinesl do života pocit naplnění? K určité základní představě mohou pomoci IQ testy s výkladem, kde získáte informaci o tom, jaké jsou vaše vlohy, jak dobrou máte paměť, atd. Běžné online testy vám ovšem mohou sdělit jen výši vašeho IQ a porovnat vás s podobnou skupinou (dle věku, vzdělání, regionu, apod.). To ale nestačí, je nutné se poznat důkladněji. Co můžete vyzkoušet? Známý je GALUP test. O něco lehčí verzí, ale stále velice informativní je třeba Wingfinder.com. Zabere sice skoro hodinu, ale pokud vládnete angličtinou, je to celkem užitečný test (výsledkem je "zpráva o vaší jedinečnosti"). Přímo pro české prostředí byl vytvořen Talent Kompas. Pro sebepoznání a růst vašich dětí je velmi populárním odemykání dětského potenciálu s Janem Műhlfeitem nebo SCIO testy pro odhalování silných stránek dětí. Čas, který věnujete sportu, čtení knih, psaní deníků a promluvě s dalšími lidmi pak může doplnit to, co vám online testy napoví...

Překonávání toho, co aktuálně prožíváte nebo s čím jste bytostně spjati z minulosti, je nutností na cestě kupředu. Někdy se může zdát, že vlastně ani směrem vpřed nekráčíte. I tato "hluchá" místa v osobním rozvoji je nutné objevit a nechat je za sebou. K tomu, abyste rostli, potřebujete věnovat každé vaší součásti (tělu, psychice a intelektu) prostor. Zvládnuté krize působí podobně jako výcvik šaolinských mistrů. Už vás nerozhodí maličkosti. Poznávejte se a nebojte se odložit emoce a postoje, které už nepotřebujete. S koulí na noze se špatně letí.