Rychle a zběsile: Jak přežít novoroční šílenství.

02.01.2019

Sotva jsme se vzpamatovali z povánočního glykemického šoku, rozchodili novoroční kocovinu a zjistili, co je vlastně za rok, valí se to na nás ze všech stran. Přestože měla loni firma celkem dobré výsledky, letos musí být dokonalé. Nastalo zběsilé období stanovování nových cílů, překopávání procesů a plánování změn. 

Ačkoli jsme podvědomě tušili, že nás to čeká, stejně jsme zaskočeni, že se všichni po delší pauze vzpamatovali tak rychle a vyžadují naši součinnost. 

V této části roku se často stává, že máme na den naplánovaných 10 úkolů, z toho stihneme 3, ale dalších 8 přibude. Do dovolené daleko, počasí nic moc a je tedy snadné propadnout chmurám. Jak to všechno zvládnout a nezbláznit se?

Nepracujte déle než 40 hodin týdně. Fakt ne. 

Přesčasy z vás rychle vycucají veškerou energii, produktivita stejně nebude nic moc a na náladě vám to nepřidá. Pokud přidělenou práci nestíháte v rámci normální pracovní doby, je něco špatně a měli byste si o tom promluvit se svým nadřízeným. Kdy jindy to udělat než v období rozdávání karet na nadcházející rok?

Napište si úkoly na jedno místo a seřaďte je podle priority. 

Máte-li všude po stole rozházené papírky s poznámkami, do toho na vás blikají upomínky na monitoru počítače, něco jste si v rychlosti naklepali do telefonu a zbytek si tak nějak pamatujete, snadno ztratíte přehled, co musíte udělat a v jakém pořadí. Vyčleňte si půlhodinku na to, abyste si povinnosti zorganizovali, nebudete litovat.

Naučte se říkat ne. 

Kolegové si možná zvykli, že jste dobrák, co pomůže komukoliv s čímkoliv, nemělo by to ale přesáhnout určitou hranici. Nejdříve se ujistěte, že stíháte svou vlastní pracovní náplň, pak můžete pomoci spolupracovníkovi, který nestíhá. Stejně tak se nebojte říct ne svému šéfovi, jestliže máte pocit, že soudnost nechal v minulém roce (nebo životě 😊) a nakládá vám toho neadekvátně moc.