Sledování v práci?

07.10.2019

Mezi časté benefity uváděné v pracovních inzerátech patří stravenky, mobilní telefon, notebook nebo auto. V mnoha případech se za těmito výhodami objevují i slovíčka: k využití pro soukromé účely. Může vás šéf sledovat a ověřit si, jestli opravdu pracujete nebo většinu pracovní doby trávíte na Facebooku? Dozvíte se v dnešním článku.  


A jak to je s kamerami na pracovišti?

Ty by rozhodně neměly sledovat každý váš krok a každý uvařený hrnek kávy. Pořizování kamerového záznamu je důležité především pro firmy, které pracují se specifickými stroji nebo velkým množstvím peněz (banka, směnárna). Ale s kamerami v kanceláři se můžete setkat i v běžných firmách, zaměstnavatel si zkrátka chrání svůj majetek a také zdraví zaměstnanců. Záznamy z kamer si ale firma může uchovat jen po nezbytně dlouhou dobu. Můžete nějak bojovat proti kamerám? Bohužel ne, firma nepotřebuje váš přímý souhlas, ale měla by vás informovat, proč se kamerový systém zrovna do vaší kanceláře instaluje a k jakému účelu se kamery používají.

Zjistí šéf, že během pracovní doby řeším soukromé věci?

Může se stát, že vám do služebního počítače, který dostanete třeba při nástupu, můžou nainstalovat sledovací software. Záleží také, pokud vám zaměstnavatel dovoluje notebook, počítač nebo mobil používat i k soukromým účelem. Pokud ne, může vás zaměstnavatel přiměřeným způsobem zkontrolovat. Nejedená se ale o žádné nabourávání k soukromému emailu a dalším účtům, software by měl poskytnout jen obecné informace o stránkách, které navštěvujete pracovně a které soukromě. Pokud máte přístroje povolené používat i pro soukromé účely, pak by měl software vyhodnocovat vaše chování jen v pracovní době.

Místo do práce autem do Chorvatska?

Pokud máte k dispozici služební auto, nadřízený vás také může pomocí GPS sledovat a mít přehled o tom, kde se v pracovní době pohybujete. Pomocí sledovacího čipu může zaměstnavatel sledovat třeba vaši spotřebu nebo jestli auto nezneužíváte k dovoleným a jiným nepracovním účelům. Čip vám může do auta dát kdykoliv, váš souhlas nepotřebuje. A pokud máte dovoleno auto používat i mimo pracovní dobu pro soukromé potřeby, opět by měl systém mít dvě možnosti použití. V pracovní době by měl být systém aktivní a v případě soukromých cest by se měl vypnout.

Jaké máte zkušenosti z práce vy?