Strategie osobního rozvoje - co to je a jak si ji nastavit?

21.04.2020

Máte-li pocit, že se na vás ze všech stran nyní hrnou nabídky na kurzy, online vzdělávání nebo tréninkové plány, nevěšte hlavu a projděte si poctivě svoji emailovou schránku. Vše nepotřebné smažte a to, co vás zaujme, si někam poznačte. I když vám zrovna za zády hraje dětský film nebo máte obavy, jak si váš středoškolák poradí s distančním studiem až do léta, věnujte si čas na zklidnění a hluboce dýchejte. Nové myšlenky potřebují prostor a ten je nutné si vytvořit pomyslným úklidem toho stávajícího. 

Introspekce jako nástroj rozvoje

Možná se vaše potřeby dramaticky změnily a to jak v pracovním, tak v osobním životě. Nebojte se si nyní dopřát určité myšlenkové prázdno. Čtěte knihy pro zábavu, nesnažte se vyhledávat jen odborné tituly. Pokud stojíte na křižovatce a pátráte, kam se chcete vydat, zkuste více relaxovat, namísto toho, abyste na sebe tlačili. Někdy je nutné nedělat nic. Nebojte, je to jen zastavení. Člověk, který se chce rozvíjet, si vždy najde další cíl... Kromě nácviku kvalitního dýchání, je dobré si svoje myšlenky zapisovat tak, jak přichází. Proto si kupte notýsek, sešit nebo si klidně vytvářejte myšlenkové mapy na tabletu. Je důležité nechat tok svých myšlenek plynout přirozeně a zkusit nepsat jen o negativních věcech, ale dát prostor poznámkám, kresbám a snům (které si v deníku pojmenujete). Blog může mít podobně očistný význam, ale chybí tam intimita. Deník píšete opravdu jen sami pro sebe, nikdo vás v něm nebude hodnotit nebo vaše sny komentovat.

Intuice napoví, důslednost dovede k cíli

Na pobývání v hluchém místě (kariéry, života) je krásné to, že můžete objevit zcela nové záliby. Není chybou se věnovat tomu, co zrovna cítíte jako důležité a naplňující (vaření, budování zahrady, kurz kreslení). Správnost volby nepoznáte okamžitě, ale můžete to cítit jako spokojenost. Vyberte si jeden cíl (jakkoliv připadá okolí prapodivný) a toho se držte. Máte-li z této činnost radost tak velkou, že zapomínáte na čas a obsah zpravodajství, je dost pravděpodobné, že jste si vybrali dobrý směr. Nechejte věci plynout a i když vás ego může tlačit ke zrychlování, neposlouchejte ho. Je to špatný rádce. Neodkládejte svoje potřeby na později kvůli rodině a příbuzným. Pomáhat a pečovat o druhé je přirozené, ale rozdávat můžete jen tolik energie, kolik sami máte. K tomu potřebujete nové podněty, zvědavost, maličko zatajit dech z něčeho, co vás baví. Teprve pak můžete s ledově klidným přístupem stanovit, zda novou dovednost (a jak) budete rozvíjet, aby byla nějak měřitelná (SMART cíle). Bez toho, že si ji nějak časově a logisticky orámujete, se můžete chytit do pasti falešného začátečníka (ať už jde o učení se novým jazykům nebo vylepšování jiných dovedností).

Kouč může pomoci najít řešení, psychoterapeut ulevit

Občas je dobré se na svoje cíle podívat s odstupem, očima jiného člověka. Ať už jste úspěšní nebo si připadáte neúspěšní. Férová zpětná vazba je jako šafrán. V některých firmách můžete mít možnost být zapojeni do programu koučování přímo, dost často si ale musíte najít svoji cestu sami. Dobrý kouč vám může pomoci změnit vaše návyky tak, aby lépe podpořily vaše cíle. S výběrem kouče je nutné se spoléhat na doporučení známých, reference a vzájemné souznění. Někdy může být vhodnější řešit určité stavy s terapeutem (vyhoření, deprese, smutek, aj.) a nacházet určitá východiska v arteterapii. Je potřebné být upřímný k sobě i k tomu, kdo nám chce pomoci. Těžko lze pomoci někomu, kdo si libuje v roli oběti...

Strategie osobního rozvoje je tedy spíše spirála úspěchu, která se roztáčí vaším vědomým přispěním. Klíčem je naslouchat svému hlasu a nedat se odradit, když se právě nemůžete soustředit. Procházka v lese pomáhá vyčistit mysl stejně jako deník. Kombinujte tyto techniky a když dozraje čas, zkuste se vidět sami očima někoho třetího.