Svěřili byste svoje dítě chůvě?

08.01.2020

V dokonalém světě děti nekašlou a maminky chodí do práce s úsměvem. Vše funguje jako hodinky, nikdo nespěchá, prarodiče užívají důchodu a vnoučat. A možná se to i některým z vás daří, pro nás ostatní jsou zde kompromisy a placené hlídací služby. 

Chůva nebo jesle?

Ať už chcete dodat rodinnému rozpočtu finanční injekci nebo potřebujete hlídání na pár hodin týdně kvůli návštěvě rehabilitace a nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám pomohl, můžete zvážit placenou výpomoc - chůvu nebo jesle. Jak poznat, která z variant je pro vaše dítě vhodnější? Promyslete, zda je dítě zralé na dětský kolektiv. Pokud vyžaduje společnou hru s vrstevníky a je zdravé, pak mohou být jesle (nebo dětská skupina) dobrou volbou. Může se stát, že na kolektiv dětí ještě zralé není, dítě je často nemocné nebo ve vašem okolí není takové zařízení dostupné. Chůva pak může být vysvobozením.

Kde najít náhradu za mámu?

Hledejte v širším okruhu rodiny. Často se tam najdou tety, rodinné kamarádky, které mají děti rády a mohou pohlídat vaše dítě. Vpustit cizí osobu domů a svěřit jí dítě, to chce velkou odvahu. Vybírejte s rozmyslem. Důvěryhodnost stojí vysoko na žebříčku ctností všech chův. Stejně jako zodpovědnost a respektování rodinných zvyklostí (jídelníček, chod rodiny, aj.). Doporučení můžete také získat v okruhu známých, kdy vám někdo konkrétní chůvu přímo doporučí (většinou se to děje, když se původní rodina stěhuje). Můžete si také udělat registraci na Hlídačky.cz nebo u agenturyBIBO, agentury Domestica(tyto agentury svoje chůvy prověřují a máte možnost jim dát hned po prvním setkání vědět, zda jste si chůvou padli do oka).

Co můžete po chůvě chtít?

Po chůvě vyžadujte dochvilnost a spolehlivost. Rozsah hlídání s ní předem konzultujte a pokud se zpozdíte, dejte jí vědět. Chůva má zajistit dítěti péči, ochranu jeho zdraví, stravování dle vašich zvyklostí a také rozvoj jeho dovedností. Proto dejte přednost chůvě, která má u dítěte přirozenou autoritu. Mezinárodní asociace chův ještě zmiňuje důslednost v péči o dítě (informování rodičů o špatném chování dítěte) a úklid domácnosti po dítěti tak, aby byl domov bezpečný. Úklid nad rámec zmíněného nesmí jít na úkor hlídání dítěte. Chovejte se k vaší chůvě tak, jak chcete, aby se ona chovala k vašemu dítěti.

Jak připravit dítě?

Jste-li připravena tento významný krok k samostatnosti vás obou udělat, zkuste dítě připravovat na péči dalších osob. Nechávejte ho pozvolna poznávat další spolehlivé osoby z rodiny a sledujte, jak se chová, když se vzdálíte. Poté angažujte chůvu. Zpočátku (pokud vám to práce umožní) zkuste pracovat v přítomnosti chůvy. Jakmile máte jistotu, že vše probíhá, jak má, vzdalte se. Třeba budete mít štěstí a najdete svoji Mary Poppins nebo Fran.

Pokud umíte anglicky, můžete si na Mezinárodní asociaci chův napsat o bulletin pro zaměstnavatele chův zde.