Třináctý plat - nejoblíbenější firemní benefit?

01.12.2019

Při pročítání pracovních inzerátů a nabídek můžete narazit na spoustu benefitů, které firma nabízí. Stravenky, notebook, telefon, Multisport kartu, více dovolené nebo možnost home-office. Spousta zaměstnavatelů nabízí na konci roku svým zaměstnancům třináctý plat nebo jinou finanční odměnu. Kolik firem vánoční přilepšení v podobě třináctého platu nabízí a je stále finanční odměna tím nejlákavějším benefitem?

V minulém roce se z finanční odměny radoval každý šestý zaměstnanec soukromých firem, u korporací nad 250 zaměstnanců získalo třináctý plat až 74 procent zaměstnanců. Finanční odměna, kterou zaměstnanci objeví na svých účtech, se samozřejmě liší, nejčastěji se ale jednalo o částku v rozmezí 15 až 35 tisíc korun.

A proč je třináctý plat takovým lákadlem a jak může firmě pomoci? Pravidelná odměna na konci roku může udržet stávající zaměstnance, ale také podpořit nábor nových lidí. Zákon nemůže zaměstnavateli přikázat tuto finanční odměnu vyplácet, tudíž záleží jen na jeho dobré vůli. To může v očích kandidátů i stálých zaměstnanců působit lákavě, a také vzbuzovat loajalitu. Pravidelná odměna zaměstnance motivuje a zvyšuje i jejich pracovní výkony.

Zaměstnanci tento firemní benefit ocení především před Vánoci, kdy jsou výdaje vyšší kvůli dárkům i pobytům na horách, ať už v tuzemsku, nebo v zahraničí. Nejčastěji třinácté platy vyplácí firmy působící ve stavebnictví a ve zpracovatelském průmyslu. Třinácté platy také přispívají k nárustu průměrné mzdy, která v druhém čtvrtletí letošního roku dosáhla částky 34 105 korun.

Otázkou zůstává, zda je nabídka třináctého platu stále tím nejoblíbenějším firemním benefitem, nebo by zaměstnanci raději upřednostnili větší flexibilitu nebo extra týden dovolené.

Jaká je vaše zkušenost?