Ústní prodloužení smlouvy na dobu určitou, platí nebo ne?

03.05.2020

V dnešním článku se podíváme na situaci, kdy máte podepsanou smlouvu na dobu určitou. Při rozhovoru vám nadřízený slíbí prodloužení, ale nenabídne písemnou dohodu. Co v takovém případě dělat? 

Podepsat smlouvu na dobu určitou znamená, že v ní bude přesně uvedeno časové rozmezí, kdy pracovní poměr trvá (např. od 1. ledna 2020 do 1. ledna 2021). Pokud ve smlouvě žádné časové omezení nemáte, tak se jedná o pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Existuje několik scénářů, které mohou následovat po uplynutí dané doby. Zaměstnavatel se s vámi může rozloučit, uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou a nebo vám může nabídnout prodloužení smlouvy na dobu určitou. U prodloužení smlouvy je třeba mít na paměti, že prodloužení vám nadřízený může nabídnout jen dvakrát po sobě. A co když vám vznikne mezi jednotlivými opakováními mezera? Pokud je pauza delší než tři roky, už se na předchozí pracovní poměr nepřihlíží. Tudíž můžete opět uzavřít smlouvu na dobu určitou a následně ji dvakrát prodloužit.

Řekněme, že smlouvu máte uzavřenou do konce října. V průběhu října vám v zaměstnání řekli, že s vámi počítají i nadále a že pro vás mají prodloužení smlouvy už připravené, jen ho nestihli podepsat. Říjen skončil a vy pracujete u zaměstnavatele i v listopadu. Pokud vám nadřízený plánuje směny i po stanoveném termínu konce smlouvy, smlouva se vám "automaticky" mění na smlouvu na dobu neurčitou. V tomto případě ale platí ústní dohoda, jelikož zaměstnavatel vás dopředu informoval, že smlouvu hodlá prodloužit. Ale nic nezkazíte tím, že budete trvat na písemném dodatku, přece jenom je lepší mít všechno černé na bílém.

Jaké máte zkušenosti vy?