Zákaz výpovědi těhotné ženě

31.01.2020

Zjistila jste, že jste těhotná a nemáte úplně jasno, na co máte ze zákona v zaměstnání právo? Stejnou situaci řeší spousta žen a je důležité trvat na svých právech, aby nedocházelo ze strany zaměstnavatelů k porušování zákona. A pravidlo číslo jedna zní, že zaměstnavatel nesmí dát těhotné ženě výpověď. 

Nečekejte s oznámením těhotenství

Ze zákona neexistuje žádné konkrétní datum, do kdy musí žena v práci oznámit svou změnu stavu. S oznámením ale neotálejte, jelikož do té doby, dokud zaměstnavatel o vašem těhotenství neví, nemůžete tím pádem využívat opatření, které jsou k ochraně těhotné uzákoněna. Obecně se pro oznámení těhotenství doporučuje konec prvního trimestru.

Výpověď během těhotenství je neplatná

Jelikož jste jako těhotná v takzvané ochranné lhůtě, nemůže vás nadřízený propustit. V tom případě je výpověď neplatná. Pokud například dostanete výpověď z organizačních důvodů, ale v době výpovědi jste o těhotenství nevěděla, i tak je výpověď relativně neplatná. Musí být však dokázáno, že v době doručení výpovědi už jste byla těhotná.

Existují výjimky?

Existují, ale v praxi je moc často neuvidíte. Výjimka ze zákazu výpovědi těhotné existuje v případě výpovědi z důvodu zrušení zaměstnavatele nebo z důvodu, kdy zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr. Jedná se o případy, kdy je zaměstnankyně odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo pokud by hrubě porušila své povinnosti v práci.

Otěhotnění v průběhu výpovědní doby

Pokud byste otěhotněla v průběhu výpovědní doby, tak se doba těhotenství a následné mateřské a rodičovské dovolené do výpovědní doby nezapočítávají a váš pracovní vztah vyprší až po jejich skončení a uplynutí zbývající výpovědní doby. Zaměstnankyně ale může v práci sdělit, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Doba čerpání dovolené mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou však ochrannou dobou není a výpovědní doba při ní běží.

Jaké máte zkušenosti vy?