Zaměstnavatel mi neprodloužil smlouvu na dobu neurčitou :-(

21.06.2018

Volala mi kamarádka a brečela do telefonu: "Poraď. Ty máš víc zkušeností v personalistice? Je to tak správně?"

Pracovala u firmy na pracovní smlouvu na dobu určitou. Byla tam spokojená a měla i pozitivní zpětnou vazbu na svoje výsledky.

Došlo k uplynutí doby určité a kamarádka se těšila, že konečně dostane smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel jí však prodloužil pracovní smlouvu opět na dobu určitou na období 1 roku. V šoku nestihla ani zareagovat a ptát se "Proč?" A šéfová se jí to sama neobtěžovala sdělit.

Přiměla mě zamyslet se nad tím, co je a není vlastně správně.

Z pohledu zákoníku práce to správně jistě bylo. Zaměstnavatel může pracovní poměr, který byl uzavřený na dobu určitou, ještě 2 x na dobu určitou prodloužit. Každá z uzavřených smluv však musí trvat nejdéle 3 roky, takže v zásadě na dobu určitou lze u jedné firmy pracovat maximálně 9 let.

Z pohledu korektního vztahu, slušnosti a důvěry mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem to ale správně nebylo. Nedokážu pochopit šéfa, který žije v takové bublině a myslí si, že je všechno OK.

Kamarádce proběhly hlavou různé scénáře:

  • Signál nezájmu a ignorace - Resp. nestojíš mi za to, abych ti k tomu řekla víc?
  • Signál slabosti: Resp. bojím se tě konfrontovat s něčím negativním, jsem slaboch a bojím, že nebudu populární.
  • Chci tě někým do budoucna nahradit: Resp. nepočítám s tebou a bojím se ti to říct narovinu, ať neodejdeš hned.

Buď jak buď! Jsou věci, co nejde vzít zpátky.

I když ona šéfová nemusela vůbec nic špatného zamýšlet a třeba jí vůbec nedošlo, že se "sluší" k tomu něco říct. Tato událost však negativně ovlivnila vztah mojí kamarádky k vykonávané práci a pokazila důvěru ke svojí nadřízené. 

Aktuálně přemýšlí o tom, jestli si nehledat pro jistotu nové zaměstnání a hlavou se jí honí to, že se rozhodně nevyplácí v práci přetrhnout, protože to stejně nikdo neocení.

Čeští manažeři neumí dávat zpětnou vazbu.

Je smutné, kolika lidem chybí v zaměstnání reálná zpětná vazba a jak šéfové neumí vést dialog se svými podřízenými. Ve výsledku je to smutný boj s ještě smutnějšími následky.