Životopis pro matky: Jak na to?

04.02.2020

Patříte k ženám, kterým bylo v průběhu rodičovské dovolené pracovní místo zrušeno? Nebo vám nevyhovuje místo, na které vás chtějí přeřadit? Vězte, že stále patříte k těm šťastnějším matkám... 

Neveselá realita

Podle platformy Byznys pro společnost (a jejich výzkumu z roku 2018), se matky v pracovním světě trápí bojem s předsudky, nízkou návratností do původního zaměstnání, stejně jako mizivou možností pracovat na částečný úvazek. Ženy jsou konfrontovány s názory, že "jsou problémové a mají stále nemocné děti". Součástí bludného kruhu je i nerovné oceňování práce. Bohužel málokterá firma nabízí možnost práce z domova nebo firemní jesle/školku.

O částečných úvazcích jsme psali zde.

Kdy začít předělávat životopis?

Ten správný okamžik je vlastně kdykoliv. Čerpáte-li mateřskou dovolenou, pak si spíše zvykáte na novou roli - roli matky, jakmile se s miminkem sehrajete, začněte přemýšlet o tom, kterým směrem se vydáte. Udělejte si kurz, který vás dlouho lákal. Zkuste pracovat na dohodu. Zkuste začít podnikat. Je běžné, že po prvním dítěti následuje druhé a vy si tak rodičovskou dovolenou ještě prodloužíte, ale právě proto se věnujte i sama sobě.

Využijte online nástroje

Základním předpokladem úspěchu na rodičovské dovolené je osvojení si organizačních schopností v míře, která se s obdobím "před dítětem" nedá srovnávat a nalezením hlídání (byť příležitostného). Získáte-li pro sebe několik hodin měsíčně, zkuste se popasovat s aplikacemi Trello, Slack, Google Docs, zkuste vylepšit svoji prezentaci na LinkedIn. Pro úpravu nového životopisu vyzkoušejte program Canva, ke kterému se můžete přihlásit přes svůj Google účet. Sledujte sociální sítě a vaše zájmové skupiny, ve kterých se může objevit tip na užitečné školení nebo spolupráci. Nebojte se účastnit webinářů nebo studovat online. Výhodou všech těch vymožeností je, že si čas určujete samy.

Jak zadat do životopisu děti?

Ačkoliv není povinnost uvádět, kdy jste čerpala rodičovskou dovolenou, pro člověka, který vás nezná, bude jednodušší pochopit časové souvislosti v určité lineární řadě. Hluchá místa mohou být pro toho, kdo rozhoduje, zda vás pozve na pohovor, matoucí. Zvyšte svoje šance a buďte přímé. Jednou z možností je dopsat řádek o čerpání rodičovské dovolené za výčet činností, které jste v zaměstnání vykonávala. Další možností je uvést tuto informaci v textu separátně (v Canvě lze stránku opticky rozdělit na jednotlivé bloky informací). Pokud použijete tuto druhou možnost, je vhodné zvážit doplnění dovedností, které jste na rodičovské dovolené získala. Ať už výchovou dítěte nebo díky samostudiu. Pro některé pozice nemusí být ani mateřství limitující.

Průvodní dopis - jak na něj

Dejte si záležet na textu, kterým svoji žádost/poptávku uvedete. Pište srozumitelně a bez chyb. Pokud reagujete na konkrétní inzerát, uveďte pravdivě, které požadavky splňujete a případně, co dalšího umíte. Důležité je umět předat informaci o tom, jak konkrétně můžete svými dovednostmi potenciálnímu zaměstnavateli přispět v jeho plánech nebo obchodních výsledcích.

A pak už jen - hodně štěstí!