Změna, základ života?

01.08.2018

Říká se, že změna je jediná jistota v práci manažera. Máloco ale dokáže vyvolat tak bouřlivé a ublížené reakce, jako když zaměstnancům vezmete něco, na co jsou zvyklí. Je jedno, že změna už byla nevyhnutelná, že ušetří spoustě lidem spoustu práce a firmě peníze. 

Vybočit se zajetých kolejí a naučit se něco nového od nich vyžaduje velké množství energie a sebezapření, od manažerů pak pevné nervy, nekonečnou trpělivost a komunikační schopnosti na úrovni poloboha. 

Nabízí se otázka, proč se lidé vůči změnám chovají podrážděně a odmítavě. 

Psychologové rozlišují pět fází reakce na změnu: odmítání ("To je úplná ptákovina!"), vztek ("Který mamlas tohle vymyslel?!"), smlouvání ("Tohle hodlám začít dělat jinak, až bude Neptun ve vhodném postavení vůči Saturnu."), deprese ("Člověk se tu léta snaží něco budovat a ti nahoře to jedním rozhodnutím úplně zmrví.") a přijetí ("A kdo nás to jako bude učit?"). Je důležité pochopit, že to všechno jsou normální a přirozené reakce, které nám pomáhají změnu přijmout a adaptovat se na nový stav.

Pokud jste manažer a oznamujete svým zaměstnancům nějakou novinku, pravděpodobně se výše zmíněnému scénáři nevyhnete (pokud se zrovna nejedná o plošné zvýšení platů nebo možnost neomezeného homeofficu). Vaše podřízené může navíc podráždit, že vy jste při sdělování tak převratných změn klidný jako zenová zahrada. Tahle nerovnováha vzniká proto, že zatímco je jste právě uvrhl do neznáma a nacházejí se ve fázi odmítání, vy už o plánech nějakou dobu víte, měl jste čas smířit se s nimi a přijmout je.

Nechejte se vyvést z míry smrští negativity a stížností, které budete muset čelit, a neberte si nic osobně. 

Dejte svým lidem čas, naslouchejte jim a průběžně je informujte o tom, jak změna postupuje. Najděte si v kolektivu spiklence, kteří budou na ostatní působit pozitivně a pomohou jim překonat stádia předcházející přijetí změny. Pokud postup předem dobře promyslíte, obrníte se trpělivostí a připravíte se na to, že vše kolem hned nebude růžové a sluncem zalité, uvidíte, že všechno dopadne dobře a po čase nebude po počáteční podrážděnosti ani stopy.